Vláda v Mali podala čtyři týdny po masakru pastevců demisi, prezident ji přijal

ČTK ČTK
19. 4. 2019 8:40
Maliský premiér Soumeylou Boubeye Maiga a celá jeho vláda ve čtvrtek rezignovali. Informovala o tom agentura Reuters a zdůrazňuje, že se tak stalo čtyři týdny po masakru zhruba 160 příslušníků pasteveckého národa Fulbů při etnickém násilí.
Protesty v Mali.
Protesty v Mali. | Foto: Reuters

"Prezident přijal demisi premiéra a členů vlády," uvedla v prohlášení kancelář prezidenta Ibrahima Boubacara Keity.

Prezidentský úřad neuvedl důvod demise, ale zákonodárci africké země ve středu debatovali o možnosti hlasování o vyjádření nedůvěry vládě kvůli masakru a neschopnosti odzbrojit milice a udeřit na islamistické radikály.

Mali v březnu šokoval masakr pastevců v centrální části země. V pozadí útoku zřejmě stály mezietnické spory o vodu a půdu - jeho terčem se stali příslušníci pasteveckého národa Fulbů, na něž zaútočili ozbrojenci, patrně z kmene Dogonů.

V oblasti středního Mali mají rovněž vliv džihádisté, kteří zde působí v posledních čtyřech letech. Své stoupence nacházejí zejména mezi muslimskými Fulby, kteří jsou častým terčem nájezdů milicí kmene Dogonů.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou maliské armády. Na severu země komplikují bezpečnostní situaci džihádistické skupiny, které se daří držet na uzdě pouze díky přítomnosti mezinárodních jednotek. Etnické násilí v centrálním i jižním Mali zasahuje i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

 

Právě se děje

Další zprávy