Počet obětí masakru v Mali se zvýšil na 157, v pozadí útoku stojí spory o vodu a půdu

ČTK ČTK
27. 3. 2019 6:34
Počet obětí sobotního masakru pastevců v centrálním Mali se zvýšil na 157. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího vlády. V pozadí útoku zřejmě stály mezietnické spory o vodu a půdu - jeho terčem se stali příslušníci pasteveckého národa Fulbů, na něž zaútočili ozbrojenci, patrně z kmene Dogonů. V úterý bylo při útocích na dvě vesnice Dogonů zabito šest osob, informovala dnes agentura AFP.
Prezident Mali navštívil místo masakru.
Prezident Mali navštívil místo masakru. | Foto: Reuters

Sobotní incident se podle starosty městečka Bankass Moulaye Guindoa odehrál ráno. Pastevce podle něj zabili v nedaleké vesničce Ogossagou muži převlečení za lovce, kteří následně vypálili téměř celou vesnici. Terčem útoku se podle starosty stala také nedaleká vesnice Welingara, kde bylo zabito několik lidí.

Podle agentury AFP nenávist mezi oběma etnickými skupinami vyplývá především ze sporů o vodu a pastviny pro dobytek. V oblasti středního Mali mají rovněž vliv džihádisté, kteří zde působí v posledních čtyřech letech. Své stoupence nacházejí zejména mezi muslimskými Fulby, kteří jsou častým terčem nájezdů milicí kmene Dogonů.

"Tato spirála násilí musí ihned skončit," reagovala v prohlášení mírová mise OSN označovaná zkratkou MINUSMA na šest dalších mrtvých po útocích na dvě vesnice Dogonů, při nichž zemřeli tři muži, dvě ženy a jedna dívka.

Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v neděli oznámil v reakci na sobotní masakr odvolání a nahrazení tří vysokých armádních generálů.

Fulbové opakovaně žádali centrální vládu o ochranu. Vláda v Bamaku odmítá obvinění, že před násilím na tomto národě přivírá oči, nebo že ho dokonce sama podněcuje.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády. Na severu země komplikují bezpečnostní situaci džihádistické skupiny, které se daří držet na uzdě pouze díky přítomnosti mezinárodních jednotek. Etnické násilí v centrálním i jižním Mali zasahuje i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

 

Právě se děje

Další zprávy