Vize: Umělé ostrovy zachrání zemi před oteplováním

rst
13. 1. 2008 13:36
Plovoucí plošiny mají vyrábět elektřinu a čistit vodu
Takhle má vypadat umělý energetický ostrov podle Alexe Michaelise. Podrobné informace o vybavení ostrova naleznete, kliknete-li na odkaz pod obrázkem
Takhle má vypadat umělý energetický ostrov podle Alexe Michaelise. Podrobné informace o vybavení ostrova naleznete, kliknete-li na odkaz pod obrázkem | Foto: www.energyisland.org

Londýn - Ropné plošiny na moři by v budoucnosti nemusely produkovat pouze černé zlato, ale také elektrickou energii, řekl si architekt Alex Michaelis, autor konceptu tzv. energetického ostrova.

Ten z dálky vypadá jako rajský ostrov někde v Karibiku, ale při bližším prozkoumání návštěvník zjistí, že místo palem se na ostrově tyčí větrné turbíny a vlny se nerozbíjejí o písčité pláže, ale o příbojové bariéry vytvářející elektrickou energii.

Energetický ostrov je zatím jen vizí, jak by lidé v budoucnu mohli spojit svůj větší hlad po elektrické energii s využitím samotné přírody.

Michaelis doufá, že to bude právě on, kdo získá 25 milionů dolarů za vítězství v soutěži miliardáře Richarda Bransona a ekologického aktivisty v politickém důchodu Ala Gorea s názvem Virgin Earth Challenge pro vizionářské, avšak ekologicky šetrné projekty, které by pomohly čelit globálnímu oteplování.

Tisíce ostrovů

Plán mladého architekta není bez ambicí. Z umělých ostrovů chce vytvořit souostroví, které bude vyrábět nejen elektrickou energii, ale také čistou vodu a dokonce jídlo, a to v teplém pásu někde v Karibiku, Jihočínském moři, Indickém oceánu nebo u pobřeží západní Afriky.

Každý ostrov bude postaven na plovoucí plošině a v jeho středu bude elektrárna, která bude přeměňovat teplou mořskou vodu na elektrickou energii a pitnou vodu. Pod ní budou turbíny, které mají roztáčet podmořské proudy. Kolem břehů pak budou zařízení zachytávající energii z příbojových vln.

Na plošině budou stožáry vyrábějící větrnou energii a mezi nimi zbude prostor také pro farmy a domy pro zaměstnance. Elektrická energie bude z ostrova přepravována na nejbližší pevninu.

Michaelis na projektu spolupracuje se svým otcem Dominikem - inženýrem, který vypočítal, že každý ostrovní komplex může produkovat až 250 MW elektrické energie. Aby uspokojil celosvětovou poptávku, musel by takovýchto ostrovů vyrobit 50 000.

"Jestli připustíme, že jsme ve válce o nalezení nových čistých zdrojů elektrické energie, jsme schopni takovéto množství vyprodukovat, stejně jako se ve druhé světové válce vyráběla letadla, lodě, tanky a další zbraně," uvedl pro britský deník Guardian Michaelis starší.

Starý vynález v novém hávu

V srdci každého ostrova bude elektrárna, která dokáže vytvářet energii z teplé vody. Teplotní rozdíl mezi vodou na povrchu a v hlubině je zde až 20 stupňů Celsia. Díky působení teplé mořské vody dochází k odpařování vody ve výměníku. Páry pohánějí turbínu. Poté pára ochlazená vodou z hlubin zkondenzuje, avšak tentokrát už do podoby vody bez soli.

Tento způsob získávání energie, který byl vynalezen už v roce 1881, budou podporovat větrné elektrárny a také "energetické věže", které mají získávat energii ze slunce pomocí zrcadel směrujících sluneční paprsky na jedno "sběrné" místo.

Umělé ostrovy už vznikly také v Dubaji - slouží však jako místo k bydlení a odpočinku pro boháče
Umělé ostrovy už vznikly také v Dubaji - slouží však jako místo k bydlení a odpočinku pro boháče | Foto: Aktuálně.cz

"Každý z ostrovů bude pracovat na podobné bázi jako těžební plošiny. Na každé může žít zhruba 25 lidí, kteří budou ovládat elektrárny a pracovat na farmách," uvedl pro Guardian mladý architekt. Ostrovy by měly být vzájemně spojeny, takže bude-li potřeba vyššího elektrického příkonu, mohou se spojit dohromady.

Ostrovy se mohou stát také atrakcí pro ekoturisty. Lidé by zde mohli provozovat i mořské farmy - ve vodě pod plošinou. Na plošině pak bude prostor k pěstování zeleniny, která se bude zalévat vodou zbavenou soli.

Tato voda se také může přepravovat obřími tankery na pevninu. Architekti nezapomněli ani na přístaviště pro tyto lodě, které mohou přepravit až 300 000 litrů vody denně.

První takovýto "energetický ostrov" by měl Michailisův tým uvést do provozu už příští rok nedaleko britských Panenských ostrovů v Karibiku, nebo na blíže neurčeném místě v Indickém oceánu.

 

Právě se děje

Další zprávy