Ekologické vězení na norském ostrově mění i vrahy

Roman Staněk
4. 9. 2007 14:45
Do unikátního žaláře se vězni hlásí přes internet
Vězni na ostrově obhospodařují pole pouze ekologicky. Bez pomoci mechanizace, pesticidů i jiných chemikálií.
Vězni na ostrově obhospodařují pole pouze ekologicky. Bez pomoci mechanizace, pesticidů i jiných chemikálií. | Foto: Kriminalomsorgen

Oslo - Už před staletími byly ostrovy jako francouzský Château d'If, americký Alcatraz nebo jihoafrický Robben Island obávanými věznicemi pro ty nejhorší zločince. Teď jsou všechny uzavřené a otevírají se pouze turistům.

Jeden unikátní ostrovní žalář však stále existuje na severu Evropy. Leží zhruba 80 kilometrů jižně od Osla a jeho vedení o něm tvrdí, že jde o první "ekologické vězení" na světě.

Věznice Bastoey využívá solárních panelů, vytápí budovy dřevem, přísně recykluje odpad a téměř si vystačí s potravinami, které si vězni vypěstují - samozřejmě v rámci ekozemědělství.

Tenis, pláž, televize, moře...

Více než 110 vězňů, mezi kterými jsou také vrazi a sexuální násilníci, se v této věznici s minimální ostrahou učí být šetrnými k životnímu prostředí a respektovat druhé.

Trestanci se musí postarat o 200 kuřat, 8 koňů, 40 ovcí a 20 krav. Na malé vězeňské loďce v úžině Skagerrak loví ryby.
Trestanci se musí postarat o 200 kuřat, 8 koňů, 40 ovcí a 20 krav. Na malé vězeňské loďce v úžině Skagerrak loví ryby. | Foto: Kriminalomsorgen

Vězni zde nežijí zavření v celách za vysokým plotem, ale v domech, které nejsou zamčené. Mohou se volně procházet po ostrově, věnovat se studiu, sledovat televizi, hrát tenis, opalovat se na pláži nebo plavat ve vodách kolem ostrova.

Jenže nejen zábavou živ je norský vězeň. Místní trestanci se musí také postarat o 200 kuřat, 8 koňů, 40 ovcí a 20 krav. Obhospodařují pole, sbírají lesní plody, dokonce loví ryby na malé vězeňské loďce v úžině Skagerrak.

Ve věznici nejsou zakázány jenom drogy, ale také pesticidy a jiná chemická hnojiva. Vše co se zde vypěstuje, je ekologické.

"Ostrov svobody"

Norsko má jedny z nejmírnějších zákonů v Evropě. Neexistuje zde trest smrti nebo doživotí, nejpřísnější trest je 21 let vězení. Odpykává si ho tu pouze několik vězňů.

Ostrov Bastoey je vzdálen více než dva kilometry od pevniny. Dva kilometry v klidném moři zdolá každý průměrný plavec.

Vzdálenost však není to, co trestance ve vězení drží. Vědí totiž, že jakýkoliv přestupek může znamenat přesun z tohoto malého "ostrova svobody" do silně střeženého vězení.

"Život v prostředí, které je nutí být zodpovědnými, je může motivovat ke změně chování," říká ředitel věznice Oeyvind Alnaes pro agenturu AP.

Jedenačtyřicetiletý trestanec Knut, odsouzen za obchod s drogami, v rozhovoru pro norský deník Aftenposten uvedl, že v předchozím vězení měl deprese a cítil se psychicky špatně. "Ale tady jako bych opět začal žít," dodává.

Vězení: Místo pro život

"Můžete z vězení udělat místo, které je pouze za trest, nebo můžete vězně umístit do přátelského prostředí a udělat také něco pozitivního. Mým cílem je ukázat, že jsme vězení, které recidivisty mění a ekologický program je toho součástí," říká zástupce ředitele věznice Per Eirik Lund.

"Někteří vězni jsou zelenější než my. Jednou jsem přišel do práce a dal si kafe z kelímku a jeden vězeň za mnou přišel a říká, hele guvernére, tohle ale není moc zelené!" dodává Lund v rozhovoru pro britský deník Independent.

Vězni, kteří by si svůj trest chtěli odpykat na ostrově, se musí přihlásit pomocí internetových stránek věznice, které čtenáře vítají slovy: "Je Bastoey pravým místem pro tebe?"

 

Právě se děje

Další zprávy