Šéf české diplomacie jednal o zrušení vízové povinnosti ve Washingtonu v době, kdy se tamní politici dohadují o tom, jak zamezit přílivu ilegálních přistěhovalců do země.
Jen den před jeho schůzkou s ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou americký prezident Bush ohlásil svůj plán vyslat na hranice s Mexikem šest tisíc příslušníků Národní gardy.
Podle Svobody právě tendence Spojených států hranice spíše přísněji střežit než uvolňovat komplikuje jednání o zrušení amerických víz pro české občany. "V této atmosféře vám nikdo neslíbí konkrétní termín změny vízového režimu," řekl Svoboda.
Riceová by víza zrušila
Česká republika dlouhodobě usiluje o narovnání nerovnovážného vztahu, kdy Češi k cestám do USA potřebují víza, zatímco Američanům k návštěvám České republiky stačí cestovní pas.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová by podle Svobody co nejdříve ráda viděla Českou republiku mezi zeměmi, s nimiž USA svůj vízový režim liberalizují, ovšem tato změna nenáleží americké vládě. Rozhodnout o ni může pouze Kongres.
Proto se také Svoboda otázce víz věnoval při rozhovoru s předsedou zahraničního výboru Senátu Richardem Lugarem. Svoboda se ho snažil přesvědčit argumenty, že Česká republika je americkým spojencem v Iráku i Afghánistánu, a stabilní zemí, která nemůže přinést žádné bezpečnostní riziko ani ohrožení amerického pracovního trhu.
Infobox
PŘEČTĚTE SI VÍCE
Velvyslanec: Bude to trvat léta
Podle Svobody je důležité, že snahu České republiky o zrušení víz podporují i další země, které mají podobně nevyrovnaný vízový vztah s USA, a různé lobbystické skupiny, jako jsou američtí Kubánci či Židé.
"To tu v minulosti nebylo. Považuji to za vysoce pozitivní, protože to povede k požadovanému výsledku," prohlásil Svoboda.
Otázka víz by se podle něho měla nastolovat při každé příležitosti, včetně cest českých poslanců a senátorů za oceán.
Američané na české naléhání na zrušení víz vytrvale odpovídají poukazem na platný zákon, podle nějž je možné povolit bezvízový režim jen té zemi, jejímž občanům americké úřady nezamítnou více než tři procenta žádostí o vízum po dobu alespoň dvou let. V případě Čechů se počet zamítnutých žádostí pohybuje kolem deseti procent ročně.
Velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář proto už dříve odhadl, že dosažení bezvízové režimu s USA je reálné až za několik let.