Las Vegas/Columbia - Mitt Romney a Hillary Clintonová. To jsou vítězové republikánských, respektive demokratických primárek v Nevadě. V Jižní Karolíně vyhrál John McCain.
Po sečtení 99 procent hlasů získala Clintonová 51 procent, její soupeř Barack Obama o šest procent méně.
I republikánský vítěz Romney bral v Nevadě 51 procent hlasů. Na druhém místě skončil se 14 procenty Ron Paul, o jedno procento méně má John McCain.
Čtěte také:
Primárky v USA poprvé míří na Jih a na Západ
"Dnes se nevadský lid vyslovil pro změnu ve Washingtonu," přivítal výsledek hlasování Mitt Romney.
"Chci jen říct, jak vděčná jsem Nevadě a všem těm lidem, kteří na této kampani tak tvrdě pracovali," prohlásila Clintonová.
Republikáni dnes také hlasovali v Jižní Karolíně. Po sečtení 93 procent hlasů už je jisté, že tam vyhrál John McCain s 33 procenty, druhý je Mike Huckabee, kterého podpořilo 30 procent voličů. Romneyho (15 procent) v jižanském státě předstihl Fred Thompson (16 procent hlasů).
Demokraté se k urnám v Jižní Karolíně vydají přesně za týden.
Poprvé na Jihu a na Západě
Nevada a Jižní Karolína jsou vůbec prvními státy na Západě a na Jihu USA, kde měli registrovaní členové obou hlavních politických stran možnost zasáhnout do volebně-nominačního maratónu, v němž se vybírají kandidáti pro listopadové prezidentské volby.
Romney je na tom teď mezi republikány nejlépe, vyhrál již potřetí. Kromě Nevady to bylo také ve Wyomingu a v Michiganu.
K dnešnímu úspěchu mu zřejmě pomohla nejen štědře financovaná kampaň, ale i jeho mormonská víra, ke které se hlásí také sedm procent nevadských obyvatel.
McCain kampaň se místo na Nevadu soustředil na Jižní Karolínu, která nabízí sice méně delegátů, ale má velkou symbolickou hodnotu. Všichni zdejší republikánští vítězové od roku 1980 nakonec získali i celostátní republikánskou nominaci.
Výsledky
Demokraté:
Clintonová 51%
Obama 45%
Edwards 4%
Republikáni v Nevadě:
Romney 51%
Paul 14%
McCain 13%
Huckabee 8%
Giuliani 4%
Republikáni v Jižní Karolíně:
McCain 33%
Huckabee 30%
Thompson 16%
Romney 15%
Paul 4%
Giuliani 2%
McCain tu roku 2000 prohrál s Georgem Bushem.
Volilo se i v kasinech
Zatímco republikáni v pouštním státě volili v tradičních místech jako jsou školy či komunitní centra, demokraté otevřeli 9 volebních místností i v kasinech v největším městě Las Vegas.
Demokraté sledovali hlasování v Nevadě s napětím až do samého konce. Podobně jako v Iowě se zde kandidáti utkali v tzv. stranických shromážděních, čili caucusech, jejichž výsledek je vždy velice těžké předpovědět.
Pro demokraty bylo navíc dnešní hlasování dvojnásob důležité. Jak Obama, tak Clintonová měli dosud po jednom vítězství a výhra v Nevadě může přinést přízeň nerozhodnutých voličů v dalších státech.
Jak dál?
Další měření sil mezi republikány se 29.ledna uskuteční na Floridě, na kterou se ve své předvolební kampani velmi soustředí bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, dříve považovaný za horkého favorita republikánské nominace.
Giuliani vsadil na zcela nevyzkoušený způsob propagace, při kterém zcela vynechal menší státy, kde se volí nejdříve a které nejsou pro získání nominace tak důležité. Jeho celonárodní preference však šly mezitím dolů a pokud na Floridě neuspěje, bude odepsaný.
A pak už nás čeká tzv. "superúterý" 5. února, kdy se primárky uskuteční ve 22 státech najednou.
Čtěte také:
On-line o volbách: Obama není Kennedy, rasu USA neřeší
Clintonová klopýtla na prvním schodě do Bílého domu