Maďarský "tanečník na hraně" Orbán míří k další výhře. EU tepe za uprchlíky, její fondy ale má rád

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 8. 4. 2018 6:58
Strana premiéra Viktora Orbána je jasným favoritem nedělních parlamentních voleb v Maďarsku. Jeho Fidesz budou lidé volit hlavně kvůli obavám z uprchlíků.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vládní strana Fidesz válcovala před nedělními parlamentními volbami, v nichž je jednoznačným favoritem, voliče kampaní varující před nebezpečím imigrantů. Rozdrobené opoziční strany jsou schopné čelit jen jedním společným tématem: kritizují Fidesz za korupci, v níž hrají hlavní roli evropské fondy.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Po celém Maďarsku jsou desítky projektů, v nichž přes prostředníky či spřátelené firmy politici Fideszu čerpají desítky milionů eur. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) doporučuje, aby Maďarsko vrátilo zpět do unijní kasy zhruba 850 milionů eur, tedy více než čtyři procenta toho, co z Bruselu do Maďarska odešlo v letech 2012 až 2015.

"Když v roce 2010 skončili socialisté, nemyslel jsem si, že může být ještě zkorumpovanější strana. Ale teď vím, že může. Je to Fidesz a celé to organizuje jako šéf Viktor Orbán," řekl Márton Gyögyösi, místopředseda nejsilnější opoziční strany Jobbik.

Premiér Viktor Orbán je se svojí stranou u moci od roku 2010 a je možné, že v neděli opět získá až dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Evropská unie byla před dvěma lety v Orbánově rétorice nepřítelem, který Maďarsku jen nařizuje přijímání uprchlíků. Nyní tuto roli zastoupil americký miliardář George Soros a Organizace spojených národů (OSN).

Orbán změnil ve svůj prospěch ústavu a volební systém, ovládl soudnictví i média a přihlásil se k autokratům, jako je ruský prezident Vladimir Putin nebo jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan. To vše sice vyvolalo v Bruselu rétorickou odezvu, ale nikdo nepřišel s nápadem uvalit na Maďarsko sankce jako na Polsko.

Video: Jeden z nejchudších regionů Maďarska před volbami navštívil reportér Aktuálně.cz

V nejchudší části Maďarska budou ze strachu z migrantů volit Fidesz | Video: Martin Ehl

Budapešť spolu s Bratislavou žalovala u Soudního dvora EU Brusel kvůli povinným kvótám na přijímání uprchlíků. Vztah k Evropské unii nicméně nebyl tématem maďarské volební kampaně. "Evropská unie v ní viditelná nebyla," řekl Róbert László, analytik think-tanku Political Capital. "Ale většina Maďarů je pro Evropskou unii a chtějí být jejími členy," dodal.

Podle průzkumu Eurobarometr z loňského listopadu vidí EU pozitivně 40 procent Maďarů a 49 procent unii jako instituci důvěřuje. Pro srovnání, unii vidí pozitivně 30 procent Čechů a jako instituci jí důvěřuje jen 35 procent Čechů.

I když součástí frustrace maďarské společnosti je procitnutí ze snu, že se Maďaři budou mít brzy stejně dobře jako jejich západní sousedé z Rakouska. Na Západ odešlo v posledních letech více než půl milionu převážně dobře vzdělaných a spíš mladších Maďarů, kteří doma nevidí z politických i ekonomických důvodů budoucnost.

Tajně vzít zpátečku

Opozice ale Evropskou unii nepoužívá v kampani jako pozitivní příklad. Jen pomocí ní kritizuje Orbána, který dosud velmi dobře uměl kráčet po hraně kritiky Bruselu tak, aby neztratil spojenectví klíčových hráčů v unii, především Německa a jeho konzervativní kancléřky Angely Merkelové. V posledních letech hledá nejbližší spojence spíše u křesťanských sociálů v Bavorsku.

Podívejte se na reportáž z předvolebního Maďarska:

Reportáž o maďarských volbách. | Video: Martin Ehl

Orbán se tak vyhnul velké pozornosti a kritice, jíž se dostává polským konzervativcům, pro něž je jeho politika příkladem. Róbert László se domnívá, že na začátku velkých změn po drtivém volebním vítězství v roce 2010 byl Orbán měkčí, než byl posléze po roce 2015 šéf polské vítězné konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

"A Orbán také všechny překvapil. Až když se do změn pustila i polská PiS, tak se všichni začali bát, že Maďarsko, kterého si léta nevšímali, bude modelem, který mohou následovat další," řekl László.

Orbán byl v letech 2006 až 2012 místopředsedou Evropské lidové strany (EPP), která je nejmocnější frakcí Evropského parlamentu. Sami lidovci ho přímo nehájí, ale ve srovnání s Kaczyńským, jehož strana je členem menší euroskeptické frakce, jsou opatrnější. "Podle mého názoru je (absence kritiky Orbána ze strany Bruselu) dána tím, že Orbán má dostatečnou většinu v parlamentu, takže ty změny dělá právně čistě," domnívá se například český europoslanec Pavel Svoboda, jehož KDU-ČSL je také členem lidovecké frakce EPP.

Na rozdíl od Kaczyńského neváhá Orbán jezdit do Bruselu i Štrasburku a před europoslanci a kolegy premiéry sebe i Maďarsko hájit. I když jeho vyjádření na adresu EU pro domácí publikum jsou často velmi ostrá. "Něco jiného říká doma a něco jiného v Bruselu. Umí v tom neskutečně skvěle bruslit," tvrdí jiný český europoslanec lidovecké frakce Tomáš Zdechovský.

Podle něj Orbán přesně ví, kde "tajně vzít zpátečku" - tedy ustoupit v nejkonfliktnějších bodech, jako jsou uprchlické kvóty - na rozdíl od Poláků, kteří jdou i do předem prohraného boje.

"Viktor Orbán je výborný ve vyjednávacích schopnostech. Často ustoupí ze své pozice ve chvíli, kdy mu je něco slíbeno. A v tom je jedinečný. Jeho schopnost vyjednat si různé posty a výhody u Evropské komise je neuvěřitelná a čeští politici by se od něj mohli učit," tvrdí Zdechovský. Navíc, Evropa Orbána podle Zdechovského potřebuje kvůli jeho zásadnímu vlivu na Balkáně, v Rumunsku, Srbsku nebo Chorvatsku.

Orbán pak vidí v Evropské unii kolbiště, na kterém je možné hrát a uspět a možná ho časem i přeměnit k obrazu svému ve volnější společenství národních států. V tom nachází posluchače nejen doma, ale i v Polsku nebo sousedním Rakousku, kde vládne pravicová koalice, v níž jsou populističtí Svobodní.

"Levice je internacionalistická, a proto neustále útočí na ta témata, která posilují národní identitu," vysvětloval Orbán například v rozhovoru pro Echo TV v závěru kampaně svůj postoj a to, proč Evropa nechápe nebezpečí plynoucí z přílivu migrantů. "Věřím v Maďarsko postavené na křesťanských a národních základech. A teprve pak se můžeme bavit o tom, jestli se s někým spojíme, nebo ne," nastínil svůj koncept budoucí pozice země v Evropě.

Video: Orbán vymývá Maďarům mozky. Veřejnoprávní televize je jeho hlásnou troubou

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy