Washington/Hanoj - Vietnam ve středu obvinil Čínu, že posádky jejích lodí úmyslně narážejí do vietnamských plavidel ve sporných vodách Jihočínského moře a útočí na ně vodními děly.
V této oblasti Peking minulý týden instaloval těžební plošinu a Hanoj tam vyslala svá plavidla bránit vietnamské zájmy.
Vietnam ve středu podle agentury Reuters varoval, že se postaví jakékoli čínské agresi v konfliktních vodách a že je připraven řešit tuto otázku před mezinárodním soudem. Americké ministerstvo zahraničí Čínu za její aktivity v Jihočínském moři kritizovalo.
"Čínská plavidla 4. května záměrně najela do dvou lodí vietnamské námořní hlídky," oznámilo ve středu vietnamské ministerstvo zahraničí. "Čínská plavidla se s leteckou podporou pokusila zastrašit vietnamské lodě a použila proti nim vodní dělo," dodalo ministerstvo a své tvrzení doložilo i videonahrávkou. Obdobné incidenty se prý opakovaly během uplynulých tří dní ještě několikrát.
Podle ministerstva bylo několik vietnamských lodí při střetech silně poškozeno a šest lidí na palubě bylo zraněno rozbitým sklem. Hrozí, že nebezpečné napětí v oblasti přeroste v ještě vážnější střety, konstatovala agentura AP. Vietnam z tohoto důvodu žádá rozhovory na vysoké úrovni s Pekingem.
Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na středeční tiskové konferenci prohlásila, že ropná plošina byla postavena v čínských teritoriálních vodách, takže těžba ropy je legální. Peking již dříve oznámil, že žádným cizím lodím nebude dovoleno přiblížit se na vzdálenost 4,8 kilometru od plošiny, jejíž cena se pohybuje kolem miliardy dolarů.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová umístění plošiny označila za "ničemu neprospívající provokaci". "Jsme znepokojeni nebezpečným počínáním a zastrašováním loděmi ve sporné oblasti. Vyzýváme všechny strany, aby dodržovaly bezpečnost a chovaly se náležitým způsobem a aby své územní nároky řešily mírově, diplomaticky a v souladu s mezinárodním zákonem," sdělila Psakiová.
Strategická oblast Jihočínského moře, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž se předpokládají rozsáhlá naleziště nerostných surovin, včetně ropy, je předmětem vleklého sporu mezi Čínou a dalšími asijskými státy - Vietnamem, Filipínami, Brunejí, Malajsií a Tchaj-wanem.
Peking si činí nárok na takřka celou oblast Jihočínského moře a vztyčení ropné plošiny pod ochranou flotily vojenských a civilních lodí 1. května je vnímáno jako jeden z nejprovokativnějších kroků v této lokalitě.