Praha - Stává se realita videoher realitou, nebo naopak přispívá k požitku ze hry a hlavní hrdiny zlidšťuje? Odpůrci her, které nejvíce odpovídají skutečnosti, argumentují rostoucí brutalitou hráčů.
O negativním vlivu videoher se napsaly již stohy studií. Násilí, zbraně, zločin zvyšují brutalitu hráčů, tvrdí jedni. Videohry podporují mozkovou aktivitu, oponují druzí.
Realita versus fantazie
Nyní se diskutuje o tom, zda počítačové hrdiny a situace ještě více přiblížit realitě, nebo nastolit opačný trend. Přísná cenzura, konec s nahotou, krev pouze zelená. Regulační orgány ve většině zemí souhlasí s druhým postupem.
Technický ředitel Electronic Arts se ale domnívá, že hry by měly být co nejrealističtější. Obvinění, že by to pouze zvýšilo agresivitu hráčů, nepovažuje za podložené.
Víte, co hrají vaše děti? Nejbrutálnější videohry - ČTĚTE ZDE
Podle jeho slov je současná grafika většinou nedostačující. Lidé se divně pohybují, působí spíše jako roboti a je třeba je zlidštit.
Proto společnosti Electronic Arts pracuje na vývoji hry Virtual Me, ve které se člověk vytvoří postavu podle svých představ. Oblečení, vzhled i chování bude odpovídat hráčovým požadavkům a bude tak co nejvěrohodnější.
Agresivita hráčů roste. Nebo ne?
Tým expertů z americké Columbijské univerzity v čele se svým šéfem Brucem Bartholowem ale loni přišel s průzkumem, který dospěl k výsledku, že nárůst agresivity se u hráčů videoher opravdu zvyšuje. Realita videoher se stává realitou.
"Ti, kteří často hrají krvavé hry, nevidí příliš velké rozdíly mezi neutrálními a násilnými snímky," řekl tehdy Bartholow. Neodmítá proto cenzuru a přesně daná pravidla uvádění nových her na trhy po celém světě.
Karen Sternheimerová z kalifornské univerzity tvrzení o brutalitě hráčů odmítá. "Násilné videohry rozhodně nejsou důvodem, proč děti vezmou do ruky zbraň a postřílí své spolužáky", prohlašuje.
Deník školáků: Bude zábava, začnu zabíjet - NAJDETE ZDE
Reagovala tím na tragédii z coloradské střední školy, kde dva žáci postříleli 13 lidí a pak i sebe. Údajně se nechali inspirovat počítačovou hrou Doom.
Regulace je třeba
Téměř všude po světě je herní průmysl regulován vlastními orgány. Na hrách určených pro mláděž nechybí upozornění od kolika let je možné hry hrát, zda obsahují násilí nebo nahá těla.
V Británii, Německu či Itálii tak například dětské videohry nesmí obsahovat nahá těla a pokud se umírá, krev je vždy zelená. Realistická červeň je tabu. Bojovníci pak nejsou v řadě případů lidé, ale roboti.
Jde jen o hru, a ta by měla být realitě vzdálená, shodují se představitelé "kontrolních úřadů".
V Evropě však existují i přísnější zákony. Řecko v roce 2002 dokonce násilné elektronické hry pro děti zakázalo.
V Německu není povoleno prodávat hry s tématy nacismu, svastikou nebo přesně definovanými detaily ze 2. světové války. Sporům mezi Koreami se musí vyhnout všichni prodejci na Korejském poloostrově.
Benevoletnější jsou nařízení například v Japonsku. Nahá těla nejsou ničím výjimečným. Naopak ve Spojených státech je neuvidíte.