Videa jako z budoucnosti: Umělá paže předčí originál

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 5. 2013 6:54
Špičky v oborech kybernetiky a bioniky hlásí zásadní průlomy
Foto: DARPA

Arlington (USA) - Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) vyvíjí nešikovnější robotickou paži světa.

ARM-H má být tak univerzální, že na místech, kde by se vojáci či záchranáři vystavovali riziku, člověka plně nahradí.

Výčet úkonů, kterých už je elektronická ruka schopna, je skutečně široký. Na oficiálním videu níže je mimo jiné vidět, jak jedna a ta samá paže bez problému zvedá basketbalový míč i tak titěrnou věc, jakou je ložisková kulička.

Motoriku, kterou disponuje, by jí mohl závidět leckterý kutil. Na dalším záběru bere vrtačku a vrtá díru na přesně vyznačeném místě.

Cílem projektu není vyvinout automatického robota, jak by se mohlo zdát. DARPA se snaží vyrobit stroj, jenž bude plně samostatný, ale na dálku přímo ovládaný člověkem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

To už sice současné stroje umožňují, jejich zaměření je ale zatím vždy velmi úzce profilované. ARM-H má být použitelná kdekoliv. Projekt, na němž se podílí soukromá firma iRobot, je rozdělen do tří samostatných vývojových kapitol. Na software, hardware a outreach (přesah).

Cílem hardwarové kapitoly je na základě předchozích projektů vyvinout víceprstou, zručnou, ale nepříliš nákladnou robotickou paži. Inženýři mají jinými slovy vylepšit hotové prototypy a zároveň přijít na to, jak je vyrábět levněji.

Softwaroví vývojáři mají za úkol zdokonalit robotický hmat, konkrétně zlepšit komunikaci mezi senzory a programem, jenž robota ovládá. Sekce outreach se zase stará o rozšiřování komunity nadšenců z akademické i soukromé sféry, kteří DARPA s projekty pomáhají.

Na světě už je jedna lepší

Robotické paže ale nemusejí sloužit jen na nebezpečných místech. Špičky v oblasti bioniky (obor synergie kybernetiky a živých organismů) už představily umělou paži, kterou mohou lidé ovládat vůlí, stejně jako původní ruku.

V současnosti je nejdokonalejší právě umělá paže Modular Prosthetic Limb (MPL), vyvinutá za podpory DARPA na Univerzitě Johna Hopkinse. 

Pomocí zvláštního softwaru se naprogramuje tak, aby dokonale "četla" povely vysílané mozkem. Příjemce nové končetiny pak nemusí dělat nic jiného než myslet na to, že chce hýbat rukou, o niž přišel.

K tomu, aby MPL obdržené příkazy plnila přesně jako živá ruka, slouží 26 samostatných kloubů, 100 senzorů a 17 autonomních elektromotorků. Ruka přitom váží přibližně jako lidská paže - čtyři kilogramy.

 

Právě se děje

Další zprávy