Viceprezident USA Pence vyzval OSN, aby uznala prezidentem Venezuely Guaidóa

ČTK ČTK
10. 4. 2019 20:27
Americký viceprezident Mike Pence ve středu vyzval OSN, aby uznala za prezidenta Venezuely opozičního vůdce Juana Guaidóa. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea představuje vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura nebezpečí pro Spojené státy.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. | Foto: Reuters

Pence vyzval OSN, aby Madurově vládě zrušila diplomatické uznání a aby uznala jako legitimní hlavu státu Guaidóa. "Nadešel čas, aby Spojené národy uznaly prozatímního prezidenta Juana Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely a poskytla křeslo v této organizaci jeho zástupci," řekl Pence Radě bezpečnosti OSN.

Americký ministr zahraničí Pompeo mezitím prohlásil, že Madurova vláda představuje hrozbu pro Spojené státy. Poukázal přitom na zvýšené zapletení Ruska, Íránu a Kuby do dění ve Venezuele. "Myslím, že není pochyb o tom, že Madurův režim představuje hrozbu pro Spojené státy americké," řekl Pompeo v Kongresu.

USA jsou mezi více než 50 zeměmi, které Guaidóa uznaly za prozatímního prezidenta a uvalily sankce na Madura a venezuelské vládní činitele.

Guaidó se nechal prohlásit prozatímním prezidentem v lednu s poukazem na údajnou nelegitimnost loňského Madurova znovuzvolení.

Šéf kubánské komunistické strany a exprezident Raúl Castro dnes prohlásil, že Kuba nikdy nepřestane být solidární s Venezuelou a nevydá ji všanc americkému vydírání. Dodal, že Madurova vláda "píše obdivuhodné stránky vzdoru".

 

Právě se děje

Další zprávy