Venezuelská opozice má pod kontrolou tři budovy zastoupení země v USA

18. 3. 2019 22:46
Zástupci vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa získali kontrolu nad třemi budovami diplomatického zastoupení Venezuely ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Guaidóova vyslance v USA Carlose Vecchia. Venezuelské ministerstvo informací dosud věc nekomentovalo. Většina diplomatů zastupující venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Spojené státy již dříve opustila, malá část z nich ale v zemi zůstala a rozhodla se podpořit Guaidóa.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici. | Foto: Reuters

Venezuelská opozice získala kontrolu nad dvěma budovami ve Washingtonu, které patří venezuelskému ministerstvu obrany, a konzulátem v New Yorku, informoval Vecchio. Skupina očekává, že v "následujících dnech" získá i venezuelskou ambasádu ve Washingtonu, dodal.

Guaidó se nechal 23. ledna prohlásit prozatímním prezidentem. Nicolás Maduro je podle něj hlavou Venezuely neoprávněně, protože jeho loňské znovuzvolení neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa už uznalo jako hlavu státu na šest desítek zemí včetně USA.

Maduro Guaidóa nazval loutkou Spojených států, s nimiž rozvázal diplomatické styky a diplomatický a konzulární sbor povolal zpět do Caracasu. Z 55 členů sboru se 12 rozhodlo zůstat v USA a podpořit Guaidóa, řekl dnes Veccchio. Spojené státy stáhly zbytek zaměstnanců svého diplomatického zastoupení ve Venezuele minulý týden.

 

Právě se děje

Další zprávy