"Takovou kontrolu vidím poprvé." Bavoři na českých hranicích spustili "show", prohledají vám i kufry

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 7. 2018 10:41
Obnovená bavorská pohraniční policie kontroluje i české řidiče. Ještě před nedávnem obdobné akce nebyly tak okázalé jako nyní.
Bavoři za hodinu stihnou důkladně zkontrolovat několik desítek aut. | Video: Tomáš Cetkovský, Helena Truchlá

Selb (Bavorsko, od naší zpravodajky) - Na polní cestě hned vedle hlavního tahu z Aše do Německa stojí asi desítka aut. Ke každému se naklání dvojice bavorských policistů. Nejen díky reflexním vestám jsou vidět - ale i tím, kolik jich tu je. 

Za poslední hodinu zastavila asi dvacetičlenná hlídka jen kilometr od českých hranic desítky aut včetně těch českých. Řidiči mířící na nákup, dovolenou nebo třeba do práce musí počítat se zdržením. Kontroly jsou namátkové, policisté nechávají některá auta projet.

"Guten Tag, mluvíte německy?" začíná policista v bavorské uniformě další kontrolu. 

Hlídky se nespokojí jen s ukázáním občanky. Kontrola je důkladná. Kromě dokladů prohlíží obsah kufru, příručních zavazadel, pozornosti neunikne sbírka prázdných lahví od Coca Coly ani termoska v přihrádce u řidiče. Přesto kontrola odsýpá, po pěti minutách je většinou hotovo a auto může jet dál. 

"Takhle velkou kontrolu tady vidím poprvé," shoduje se několik českých řidičů, které deník Aktuálně.cz oslovil. Muže a ženy v uniformě zajímá, zda posádky většinou osobních aut převážejí nějaké zbraně nebo drogy. Když narazí na větší množství cigaret a kávy, které Němci rádi nakupují za hranicemi za koruny, někdy zboží i rozbalí. 

Podobné kontroly v pohraničí uvidí čeští řidiči častěji. Za jediný den je mohou potkat na více místech, hlídky se přesouvají. Třeba tato u Selbu po dvou hodinách zamířila podél hranice na jih.

Pětistovka policistů v uniformách s modrobílou šachovnicí, kteří od začátku července patří k obnovené bavorské pohraniční policii, zosobňuje plán zemského premiéra Markuse Södera (CSU) ukázat místním, že je o jejich bezpečí dobře postaráno. Ať už kvůli drogám nebo nelegální migraci.

"Je to kvůli utečencům, kvůli čemu jinému by tu byli," je přesvědčena mladá česká řidička. 

Stejný důvod jmenuje i jeden z německých šoférů, kterému připadá takový zátah nesmyslný. "Ti, kteří chtějí převézt něco zakázaného, jezdí jinudy, a ne po hlavní silnici," usmívá se.

Drony, ale bez závor

Namátkové kontroly třeba i několikrát v týdnu, nejsou na bavorské straně hranic novinkou. Řidiče však překvapila velikost akce a rozsah prohlídek.

Do budoucna Češi přesto nemusí mít strach, že by se vrátily dlouhé kolony ze začátku 90. let, tvrdí Bavoři. 

"Žádné závory a budky se strážníky tu nepřibudou," slibuje Stefan Steinleitner, jeden z vedoucích policejní centrály v Pasově, která má koordinaci bavorských pohraničníků na starosti. Druhým dechem dodává: "Potkáte se ale s uniformovanými, a k tomu navíc špičkově vybavenými policisty." 

Bavorská vláda vyčlenila na nově fungující jednotku 14 milionů eur. "Výkonné počítače, kamery s termovizí a nočním viděním, drony, snímače otisků prstů," vyjmenovává techniku, které budou mít pohraničníci k dispozici.

Hlavní novinka však čeká na řidiče mířící přes Rakousko do Bavorska. Tady má na základě výjimky od Evropské komise Německo už třetím rokem povoleno kontrolovat státní hranici stále. A Bavoři si na Berlíně vymohli, že hlídkovat teď budou moci i sami, ačkoliv jen na žádost nebo pověření celoněmecké policie.

Jinými slovy, řidičům na hranici s Českem kolony nehrozí, mezi Rakouskem a Německem s možným zdržením počítat musí.

"Budeme nově stát na více přechodech s Rakouskem a podél hranice se budeme neustále přesouvat," popisuje Steinleitner změnu, která platí od druhého červencového týdne. Do roku 2023 by se měla síla pohraniční jednotky zdvojnásobit na tisíc policistů.

Dočasně obnovené hraniční kontroly v rámci Schengenu

  • Německo (pozemní hranice s Rakouskem)
  • Francie (celá hranice)
  • Rakousko (pozemní hranice s Maďarskem a Slovinskem)
  • Dánsko (celá hranice)
  • Švédsko (celá hranice)
  • Norsko (celá hranice)

Migranti a pervitin

V regionu, kde spousta Čechů jezdí za prací k našemu západnímu sousedovi, si část řidičů po kontrole neodpustí poznámku, že přijedou pozdě do práce. Většina z nich ale s kontrolami problém nemá. "No, než aby se tady pašovaly drogy, radši ať je pochytají. Jinak z toho máme akorát špatnou pověst my Češi," říká muž, který míří - jako skoro každý den - přes hranice na odpolední směnu. 

Bavorská policie se již několik let v pohraničí zaměřila na potírání obchodu s drogami a kradenými auty. Z Česka do Německa směřuje především pervitin, řidiči zmiňují i kontroly zaměřené na marihuanu. Místní obyvatelé a starostové pohraničních německých měst si práci policistů pochvalují, obstarat si drogy je dnes podle nich o dost těžší než třeba před čtyřmi roky. Tehdy prý "vzorky" dostávali lidé jako dárek ke kartonu cigaret od vietnamských obchodníků na české straně hranice, vzpomíná starosta města Furth im Wald Sandro Bauer (CSU).

Bavorské ministerstvo vnitra před dvěma týdny uvedlo, že do Německa přes českou hranici přechází nelegálně stále více lidí. České úřady takové tvrzení vzápětí odmítly.

Bavorské kontroly na hranicích s Českem.
Bavorské kontroly na hranicích s Českem. | Foto: Ludvík Hradilek

I když je největší spolková země jedinou, která má vlastní policii s pravomocí hlídat přímo na hranici s cizím státem, migrace zůstává ve výlučné pravomoci celoněmeckých bezpečnostních složek. Pokud tedy místní pohraničníci zachytí osoby, které se do Německa snaží dostat nelegálně, musí je bez prodlení předat spolkové policii.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann je připraven novou jednotku opět zrušit, jak řekl v pondělí novinářům v Mnichově. Podmínkou je ale podle něj posílení kontrol na vnější hranici Evropské unie.

Související video: Duel DVTV o bezpečnostní politice v Evropě a změnách, které mohou přinést teroristické útoky ve Velké Británii. 

Duel DVTV o bezpečnostní politice v Evropě a změnách, které mohou přinést teroristické útoky ve Velké Británii. Tomáš Prouza vs. Jan Zahradil. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy