Německo vyhostilo bývalého bodyguarda bin Ládina. V zemi pobíral i dávky

ČTK ČTK
13. 7. 2018 12:19
Deník Bild před časem upozornil, že islamista dostával od státu pro sebe a svou rodinu měsíčně v přepočtu 30 000 korun.
Vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin.
Vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

Berlín - Německo vyhostilo bývalého osobního strážce šéfa teroristické organizace al-Káida Usámy bin Ládina. Do Tuniska byl deportován v pátek ráno charterovým letem z Düsseldorfu, informovala agentura DPA.

Sami A. byl podle informací z německých bezpečnostních složek deportován kolem 7:00 SELČ. Podle deníku Bild, který o deportaci informoval jako první, byl 42letý Tunisan brzy ráno na letiště tajně převezen v nenápadné dodávce značky Volkswagen z vydávací věznice ve vestfálském Bürenu. Až do poslední vteřiny údajně panovaly obavy, že deportace by se nemusela podařit.

Sami A. se proti svému chystanému vydání bránil u správního soudu v Gelsenkirchenu. Ve čtvrtek soud rozhodl, že Sami A. zatím vydán být nemůže, protože není k dispozici diplomaticky závazné ujištění ze strany tuniské vlády, že Tunisanovi nehrozí v případě návratu do vlasti mučení. Proč byl přesto vyhoštěn, je podle DPA nejasné.

Bývalý bodyguard vůdce teroristické sítě byl zadržen na konci června v západoněmeckém městě Bochum, kde žil s rodinou už několik let. Bild před časem upozornil, že islamista dostával od státu pro sebe a svou rodinu měsíčně v přepočtu 30 000 korun.

Policisté Samiho A. zadrželi v okamžiku, kdy se přišel jako každý den přihlásit na policejní stanici. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) totiž zrušil své dřívější rozhodnutí, které vyhoštění Tunisana z Německa znemožňovalo kvůli "mučení, nelidskému či ponižujícímu zacházení", kterému by mohl čelit ve vlasti. Německé úřady považovaly Samiho A. za potenciálně nebezpečného.

Jako osobní strážce Usámy bin Ládina působil Sami A. v letech 1999 až 2000. Vojenský výcvik získal v táboře v Afghánistánu. Členové jeho rodiny už mají německé občanství.

Případ Samiho A. vyvolal v Německu debatu o těžkostech, na které německé úřady narážejí při pokusech vrátit neúspěšné žadatele do země původu. Podle posledních údajů je v zemi nyní kolem 65 000 lidí, kteří by měli být deportováni, ale kvůli problémům s chybějícími dokumenty nebo nedostatečné spolupráci zemí původu deportováni být nemohou.

 

Právě se děje

Další zprávy