Washington - Nový americký prezident Barack Obama začal od prvních dní po inauguraci plnit jeden z volebních slibů - uzavření věznice na Guntánamu, za niž je Bushova administrativa kritizována ochránci lidských práv.
Dnes přikázal do roka věznici uzavřít a zároveň zakázal používat vyšetřovací praktiky, které byly označovány za mučení.
Spojené státy drží na Guantánamu osoby, které podezřívají z podílu na teroristických činech, aniž je formálně obžalovaly.
Už krátce po inauguraci Obama společně s ministrem obrany Robertem Gatesem formálně požádal na 120 dnů o zastavení veškerých procesů vedených proti zajatcům, kteří jsou zde vězněni.
Obamova administrativa hodlá během této doby projít jednotlivé případy i rozhodnout, zda v činnosti kontroverzních vojenských komisí i nadále pokračovat. V současné době je z válečných zločinů obviněno na Guantánamu 21 lidí z celkem přibližně 245 zadržovaných.
51 procent Američanů proti
Agentura AP cituje z textu Obamova nařízení. Píše se v něm, že "s ohledem na závažné pochybnosti, které tato zadržení (podezřelých) vyvolala, jak ve Spojených státech, tak na mezinárodní scéně, bude nadále národně bezpečnostním zájmem Spojených států, zájmem jejich zahraniční politiky i justice rychlá a odpovídající úprava (statusu) osob nyní držených na Guantánamu a uzavření zařízení".
Agentura ČTK připomněla v této souvislosti průzkum institutu Opinion Research, který zjištoval názory Američanů týden před Obamovou inaugurací.
Podle něho je 51 procent Američanů pro uzavření věznice na vojenské základně a převoz vězňů do jiných zařízení. Celkem 47 procent respondentů ale soudí, že by věznice měla fungovat dál.
Pochvala z Evropy
Obamovy kroky uvítaly právě lidskoprávní organizace, které monitorují právní procesy na Guantánamu, i eurokomisař pro justiční záležitosti Jacques Barrot.
"Jsem potěšen, že jedním z prvních kroků prezidenta Obamy, bylo obrácení listu ve smutné kapitole guantánamské věznice," uvádí se v Barrotově prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. "Pro mě je to velmi symbolické. V právním státě by měl mít každý jedinec právo na řádný proces."
Obama složil novou přísahu
Obama hned v první den po inauguraci už také projednal s vedením Pentagonu stažení vojsk z Iráku.
V soukromí složil znovu prezidentskou přísahu - při inaugurační slavnosti totiž soudce nejvyššího soudu, který text prezidentovi předříkává, udělal dvě chyby - změnil slovosled přísahy.