Chicago - Bílý dům pokračuje ve své snaze uzavřít co nejdříve kontroverzní věznici Guantánamo na Kubě, kde jsou zadržováni lidé podezřelí z terorismu.
Spojené státy sice vyzvaly své spojence, zda by se některých vězňů neujali, ale jejich apel se nesetkal s velkým ohlasem. Otázkou tak stále zůstává, kam přesunout více než dvě stovky vězňů.
Americký úřad pro vězeňství se dohodl s úřady ve státě Illionis o koupi Thomsonova nápravného zařízení. Právě tato přísně střežená věznice je údajně nejideálnějším místem, kam by se měli vězni přemístit.
Vězení s maximální ostrahou leží asi 240 kilometrů od Chicaga a je v něm 1600 cel. Kvůli finančním potížím ovšem nebyla nikdy zcela funkční a nyní tam přebývá kolem 200 trestanců. Federální úřady věznici koupily a chystají se ji přebudovat.
Podle amerických médií bude transfer vězňů oficiálně oznámen ještě v úterý.
Republikáni se bouří
Zprávy o možném přesunu už v listopadu vyvolaly kritiku opozičních republikánů. "Jestliže vláda přiveze teroristy z Al-Káidy do Illinois, staneme se místem pro teroristická spiknutí," napsal například Mark Kirk v dopise prezidentu Baracku Obamovi.
Republikán Don Manzullo, jenž je zastupitelem okrsku, pod nějž Thompsonovo vězení spadá, se obává o budoucnost celé oblasti. Podle něj hrozí hromadný úprk podnikatelů i obyvatel.
"Kdo by chtěl být v regionu, který je domovem těch nejnebezpečnějších kriminálníků a může se v budoucnu stát cílem teroristů?" ptá se.
Práce a dobré kontakty
Obamova administrativa plánovala Guantánamo zavřít do konce ledna přištího roku. Záměr se ovšem potýká s obtížemi, takže není pravděpodobné, že bude časový harmonogram dodržen.
S nápadem prodat věznici federálním úřadům přišel starosta Thomsonu. Jeden z vysoce postavených demokratů Richard Durbin odhadl, že by to mohlo místním přinést až 3000 pracovních míst.
Pravděpodobně pomohly také Obamovy dobré kontakty ve státě. V letech 2005 až 2008 byl senátorem právě za Illinois, v letech 1997 až 2004 zasedal v místním illinoiském senátu.