Washington - Hlavní podezřelý z bombového útoku na americkou bitevní loď USS Cole u jemenského pobřeží v roce 2000 bude souzen na Guantánamu.
O tom, že bude Saúd Abdar Rahím Našírí souzen před vojenským tribunálem na americké základně Guantánamo na Kubě, rozhodlo americké ministerstvo obrany.
V případě prokázání viny hrozí Našírímu trest smrti.
Informoval o tom server BBC a připomněl, že jde o první návrh na hrdelní trest pro guantánamského vězně od příchodu prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu.
Při útoku na USS Cole 12. října 2000 zahynulo 17 amerických námořníků a 40 jich bylo zraněno.
Atentát spáchali dva sebevražední útočníci, kteří do amerického plavidla vrazili člunem napěchovaným výbušninami. Našírí, který je považován za iniciátora atentátu, je obviněn z terorismu, spiknutí, vraždy, pokusu o vraždu a zrady.
Na základě zmíněného nařízení Pentagonu musí obviněný předstoupit před vojenského soudce do 30 dnů. Našírí bude prvním podezřelým teroristou, který bude postaven před vojenský soud od březnového rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy tyto soudy na základně Guantánamo obnovit, a vůbec prvním guantánamským vězněm, kterému za Obamovy vlády hrozí trest smrti.
Vojenské soudy byly přerušeny z rozhodnutí americké vlády v lednu 2009. Podezřelé z terorismu, kteří jsou na vojenské základně zadržováni, chtěl prezident Obama postavit před civilní soudy, které mohou důkazní materiál posuzovat kritičtěji než soudy vojenské. Toto rozhodnutí kritizovali někteří republikánští zákonodárci, kteří se obávali, že tak teroristé ujdou trestům. Obama jejich výhradám nakonec ustoupil.
Přiznání vynucené mučením
Obhajoba žádá vyloučení trestu smrti pro svého klienta s poukazem na to, že s ním bylo ve vězení špatně zacházeno. Našírí je totiž podle BBC jedním ze tří vězňů, u nichž americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) přiznala, že je podrobila tvrdé technice výslechu zvané waterboarding, při níž vyšetřovatelé vyvolávají u vězně dojem, že se topí.
V roce 2007 Našírí řekl, že se k atentátu na USS Cole přiznal, protože byl vyšetřovateli mučen. Pentagon ale v případě viny na hrdelním trestu trvá.
Našírí byl zatčen v roce 2002 v Dubaji a byl držen v tajných věznicích CIA v Afghánistánu a v Thajsku. V roce 2006 byl převezen na Guantánamo, kde v současné době pobývá 171 vězňů, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s Al-Káidou, Talibanem či jinými radikálními skupinami.
Kromě útoku na USS Cole čelí Našírí rovněž obvinění z pokusu o útok na loď USS The Sulivans rovněž u pobřeží Jemenu v lednu 2000. Washington ho navíc obviňuje i z plánování útoku na francouzský ropný tanker MV Limburg v Adenském zálivu v roce 2002, při němž zahynul jeden člen posádky francouzského plavidla a při němž vyteklo do moře asi 90 tisíc barelů ropy.
Spojené státy jsou rovněž přesvědčeny, že Našírí spolupracoval s Usámou bin Ládinem a jinými vůdci teroristické sítě Al-Káida při organizaci dalších útoků na americké cíle, včetně dvou pumových atentátů na velvyslanectví USA v Africe.