Obama prohrál, na Guantánamu se bude znovu soudit

Václav Viták
8. 3. 2011 17:30
Americký prezident nedokázal splnit, co slíbil před volbami
Přání zavřít Guantánamo se zatím nenaplní (ilustrační foto)
Přání zavřít Guantánamo se zatím nenaplní (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Washington - V nejbližších dnech či týdnech budou na americké vojenské základně Guantánamo vězňům podezřelým z terorismu sdělena nová obvinění. A to přesto, že americký prezident Barack Obama před volbami sliboval, že Guantánamo zavře.

Jedním z prvních, kdo zřejmě stane před vojenským soudem, bude Saúdský Arab Abdal Rahím al-Naširí. Američané ho viní z toho, že naplánoval pumový útok na americký torpédoborec Cole v Jemenu v roce 2000.

Obnovení procesů s domnělými teroristy zklamalo hlavně ochránce lidských práv, kteří existenci věznice na Guantánamu dlouhodobě kritizují. Pondělní rozhodnutí Baracka Obamy, který je po dvou letech znovu povolil, považují za prohru svou i prezidentovu.

Obama přiznává porážku

Obama zrušil svůj příkaz, pozastavující činnost takzvaných "vojenských komisí", tedy vojenských tribunálů na Guantánamu. Vydal ho hned v první den svého pobytu v Bílém domě.

Americký prezident chtěl původně zrušit guantánamskou věznici do roka od svého nástupu do funkce, pak "jak nejdříve to půjde" a nyní "snad jednou".

Jeho snahu prosadit, aby vězni z Guantánama byli souzeni civilními soudy a měli všechna práva z toho vyplývající, nemilosrdně zmařili opoziční republikáni.

Ti se obávají, že by to byla garance propuštění na svobodu pro všechny podezřelé z terorismu.

Obama nicméně upravil podmínky, za nichž mohou být zadržováni potenciální teroristé, kteří však ještě nebyli oficiálně obviněni, nebo odsouzeni.

Nové postupy, jimiž se musejí vojenské soudy na Guantánamu řídit, zaručují vězňům kontakt s právníkem. Ten bude mít přístup k většímu okruhu tajných informací, což mu umožní lépe hájit svého klienta.

Obama také nařídil, že u každého zadržovaného musí po roce dojít k revizi jeho případu. Během ní se stanoví, zda vězeň stále představuje bezpečnostní hrozbu a má být souzen vojenským soudem, nebo zda má být propuštěn.

Po této první revizi musí každé tři roky následovat další.

Věznice na základně Guantánamo
Věznice na základně Guantánamo | Foto: Reuters

Prezident v pasti 

Podle ochránců lidských práv jde ale jen o legální možnost, jak podezřelého zadržovat donekonečna, bez řádného soudního procesu.

"Tohle je krok dopředu na cestě k institucionalizaci režimu preventivního zadržování," řekla listu The New York Times předsedkyně organizace Human Rights First Elisa Massiminová.

"Lidé na Blízkém východě se snaží stanovit nová pravidla pro své společnosti a tohle je přinejmenším smíšený signál."

"Ta ironie nemůže být větší," říká právník Wells Dixon z Center for Constitutional Rights. "(Obama) nastoupil do funkce s tím, že jednou z jeho bezpečnostních priorit je zavřít Guantánamo. Teď se ale stal pomalu prvním prezidentem, který kodifikuje politiku zadržování vězňů bez časového omezení."

Z 242 vězňů, kteří byli na Guantánamu v době, kdy Obama přišel do Bílého domu, jich tam zůstává ještě 172. Celkem 67 jich už bylo převezeno jinam, z toho čtyřicet do třetích zemí.

Věznici v Guantánamu zřídila v lednu roku 2001 administrativa George W. Bushe v reakci na teroristické útoky z 11. září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy