Většina slovenských Maďarů nechce vlastní autonomii

Zdeněk Mihalco, mih
25. 9. 2008 7:00
Průzkum: Autonomii podporuje necelých 5 procent z nich

Bratislava - Otázka maďarské menšiny na Slovensku dlouhodobě zaměstnává politiky, jak ale naznačil poslední průzkum, o kterém informoval deník Pravda, samotní etničtí Maďaři na Slovensku po autonomii příliš netouží.

Čistou územní autonomii si podle výzkumu organizace Fórum inštitút pre výskum menšín přeje necelých pět procent Maďarů.

Kulturní autonomii podporuje 19 procent oslovených. Zároveň ale 85 procent dotázaných pokládá za důležité, aby v otázkách, které se jich týkají, rozhodovali Maďaři.

"Ale o čem by konkrétně rozhodovali a jakým způsobem, v tom ještě většinou nemají jasno," cituje deník Pravda socioložku a vedoucí projektu Zuzanu Mészárosovou-Lamplovou. Z odpovědí podle ní vyplynulo, že část z dotázaných přesně neví, co jednotlivé formy samosprávy znamenají.

Není autonomie jako autonomie

Možné formy autonomie se však významně liší. Čistá územní autonomie (podporuje necelých 5 procent Maďarů) se vztahuje na region, kde žije převážně a kompaktně jedno etnikum a má vlastní samosprávné orgány v kultuře a v hospodářské a sociální oblasti. Takovou samosprávu mají například Korsičané ve Francii.

V podmínkách kulturní autonomie (podporuje asi 19 procent slovenských Maďarů) si menšina řídí svou kulturu a školství. Takovou formu mají například Slováci v Maďarsku.

Průzkum se uskutečnil na vzorku 800 dospělých obyvatel maďarské národnosti žijících v národnostně smíšených okresech jižního Slovenska. Víc než polovina dotázaných nepodporuje žádnou formu menšinové samosprávy.

Deník Pravda v článku zmiňuje podnikatele Jánose Bószu z Komárna, který založil občanské sdružení, jehož cílem je územní autonomie pro Maďary na slovenském jihu s vlastním parlamentem a regionální vládou.

Autorka výzkumu nepředpokládá, že by taková iniciativa mohla mít mezi Maďary ohlas. "Vždyť drtivá většina z nich o územní autonomii ani nepřemýšlí," řekla Mészárosová-Lamplová.

Ján Slota
Ján Slota | Foto: www.slota.sk

Politici a jejich "preferenční polívčička"

Pravda ve své glose k článku píše: „Ani ne pět procent Maďarů žijících na Slovensku si přeje autonomii. Většina Maďarů nechce autonomii ve smyslu, se kterou lidi otravuje předseda nacionalistů (Ján Slota, šéf vládní SNS). Těžko říct, zda takový výsledek výzkumu způsobí v sídle SNS úlevu, nebo zklamání z odhalení, že jich paranoidní strašák je jen neopodstatněnou bublinou."

Podle tohoto slovenského listu za slovensko-maďarské spory mohou hlavně politici, kteří "přilévají národnostní olej do ohně nenávisti, aby si na něm potom ohřívali svou preferenční polívčičku, "zatímco normální Slováci a Maďaři spolu žijí bez větších problémů", uzavírá Pravda.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy