Ministr chce v učebnicích pro Maďary slovenské názvy

mih
27. 6. 2008 0:00
Kroky národoveckého člena kabinetu vyvolávají nevoli

Bratislava - Mezi Maďary a Slováky se rozhořel další spor.

Vyvolal jej slovenský ministr školství Ján Mikolaj (SNS), který poslal dopis vydavatelstvím s doporučením, aby v nových učebnicích pro žáky maďarské menšiny byly uvedené slovenské názvy měst, zatímco maďarský název má být pouze v závorce za slovenským označením.

Nově by tak označování názvu mělo vypadat například takto: Komárno (Komárom). Pokud se název opakuje častěji, měl by být podle ministra psán již pouze ve slovenštině.

Dosud mohla být pojmenování v maďarštině. "Je to porušení národnostních práv, vláda přitom slíbila, že je bude respektovat," řekl deníku Pravda exministr školství László Szigeti z maďarské SMK.

Podle současného ministra školství například není nutné uvádět v závorkách opakovaně názvy v maďarštině, protože by to narušovalo plynulost textu.

Další zprávy ze Slovenska

Čím žije Slovensko

Mikolaj, nominovaný nacionalistickou SNS Jána Sloty, už se jednou pokusil nahradit v učebnicích maďarská pojmenování slovenskými.

Ostře proti tomu však vystoupili evropští socialisté, kteří tehdy sledovali na Slovensku dodržování práv menšin kvůli tomu, že se o členství mezi eurosocialisty ucházela slovenská vládní strana Smer.

Evropská charta regionálních a národnostních jazyků totiž zaručuje menšinám právo používat názvy měst a obcí v mateřském jazyce.

Mezi Maďary a Mikolajem byla a je řada dalších sporů. Už dříve zástupci maďarské menšiny protestovali proti přijetí nového školského zákona, když ministr prosazoval, aby maďarští žáci na Slovensku měli více hodin slovenštiny na úkor maďarštiny.

Čtěte také: Slováci schválili školskou reformu. Dá volnost učitelům

Zástupci maďarské menšiny už ohlásili, že chtějí proti krokům ministra uspořádat demonstrace. Vydali také stanovisko, že Mikolaj straší zrušením sekce národnostních menšin na ministerstvu či propuštěním zaměstnanců maďarské národnosti.

Podle Maďarů ministr "vzbuzuje nepřátelskou atmosféru, vyostřuje vztah národností a většinového národa a prokazatelným způsobem porušuje status quo".

 

Právě se děje

před 33 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy