Babiš k maďarskému zákonu o homosexuálech: Orbán nám to musí vysvětlit

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 15:22
Maďarského premiéra Viktora Orbána čeká ve čtvrtek na summitu Evropské unie diskuse o široce kritizovaném novém maďarském zákonu, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách.
Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho český protějšek Andrej Babiš.
Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho český protějšek Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Skupina 16 lídrů se krátce před vrcholnou schůzkou rozhodla ve zjevné reakci na zákon publikovat společný dopis šéfům unijních institucí, v němž vyjadřují podporu právům komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podle jednoho z unijních činitelů se budou šéfové států o kontroverzní normě bavit neformálně během večeře. Český premiér Andrej Babiš výzvu nepodpořil a prohlásil, že si chce nechat novou maďarskou normu vysvětlit Orbánem. Ten při příchodu na summit zákon hájil s tím, že se netýká homosexuálů, ale sexuální výchovy dětí.

Více než polovina unijních zemí v úterý vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla proti novému maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová o den později označila normu za ostudnou a oznámila, že komise vůči ní podnikne konkrétní kroky a pokusí se přimět Maďarsko k jejímu zrušení.

Lídři Německa, Francie a dalších 15 zemí západní, jižní a severní Evropy a pobaltských států dnes publikovali dopis reagující na "hrozby proti základním právům a zvláště proti principu nediskriminace na základě sexuální orientace". Výzvu inicioval lucemburský premiér Xavier Bettel, který je jediným otevřeně homosexuálním lídrem unijní země. "Nenávist, netolerance a diskriminace nemá v naší unii místo," uvedl Bettel, podle něhož se k původním 16 signatářům dopisu přidal rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Řada evropských premiérů či prezidentů dala jasné odmítnutí maďarského zákona velmi ostře najevo při příchodu na čtvrtečním jednání summitu. Maďarsko musí zákon zrušit, "nebo opustit EU", prohlásil nizozemský premiér Mark Rutte. Stejně jako francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že norma není v souladu s evropskými hodnotami.

Podobně jako k předchozí výzvě se ani k tomuto dopisu nepřipojila s výjimkou tří pobaltských států žádná ze zemí východního křídla EU, tedy ani Česko. Premiér Babiš prohlásil, že chce otázku nejprve probrat s Orbánem v rámci předsummitové koordinace zemí visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

"Je potřeba to dostatečně vysvětlit…Já to neumím posoudit, domluvili jsme se, že si to v rámci V4 necháme vysvětlit, abychom si byli jisti, že ty interpretace jsou správné," řekl českým novinářům v Bruselu Babiš. Dodal, že Česko je liberální země podporující práva sexuálních menšin a že sám s Bettelem o tématu mluvil, chce však věc konzultovat i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem.

Orbán i další maďarští vládní politici zákon kritizovaný i řadou europoslanců hájí. Norma je podle nich namířena proti sexuálnímu zneužívání dětí a s diskriminací nemá nic společného.

"Takový zákon nemáme. Máme zákon, který chrání práva dětí a jejich rodičů," řekl Orbán novinářům při příchodu na jednání. Prohlásil, že on sám je bojovníkem za práva sexuálních menšin, která hájil už za dob komunismu, kdy byla homosexualita v Maďarsku trestána.

Na neformální diskusi dojde během dnešní pracovní večeře, při níž budou lídři probírat převážně zahraniční politiku. Diplomaté však neočekávají, že by diskuse vzhledem k velmi rozděleným pohledům vedla k nějakému konkrétnímu závěru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy