Šéfka Evropské komise: Maďarský zákon proti LGBT je ostuda. Chystáme vůči němu kroky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2021 21:18
Evropská komise podnikne kroky vůči maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.
Maďarský premiér Viktor Orbán a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Maďarský premiér Viktor Orbán a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

Záměr oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle které jde právní norma proti všem základním hodnotám Evropské unie. Maďarský premiér Viktor Orbán a členka jeho kabinetu, ministryně spravedlnosti Judit Vargová, kritiku odmítli. Prezident János Áder zpochybňovaný normativní akt dnes stvrdil podpisem

"Maďarský zákon je ostuda," cituje von der Leyenovou prohlášení na stránkách Evropské komise.

"Vydala jsem pokyny zodpovědným komisařům, aby maďarským úřadům napsali dopis vyjadřující naše právní obavy předtím, než zákon vstoupí v platnost," uvedla předsedkyně. EU podle ní nehodlá u principů jako jsou lidská důstojnost, rovnost a respektování lidských práv přistoupit na kompromis.

"Už dříve jsem řekla, že věřím v Evropskou unii, kde máte svobodu být kýmkoliv a milovat kohokoliv. Věřím v Evropu, která přijímá rozmanitost," uvedla von der Leyenová a dodala, že "využije veškerých pravomocí, které Komise má, aby se ujistila, že práva všech obyvatel EU jsou zaručena".

Evropskou komisi vyzvalo 17 států, aby vůči maďarskému zákonu zasáhla. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, podpis později připojily i Itálie, Řecko, Rakousko a Kypr. Česko mezi nimi není.

Za "ostudné" naopak Orbán označil poznámky von der Leyenové. "Nedávno přijatý maďarský zákon chrání zájmy dětí, zaručuje práva rodičům a netýká se práv na sexuální orientaci u lidí starších 18 let, takže žádné diskriminační prvky neobsahuje," uvedl v prohlášení maďarský premiér.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová podle agentury MTI v reakci na společné prohlášení zmíněných států uvedla, že jako několikrát v minulosti i nyní je maďarský předpis kritizován, aniž by si jej signatáři prostudovali, a tak kritika obsahuje zcela neopodstatněná falešná tvrzení. Maďarská právní norma nemá nic společného s unijními předpisy. Zákon proti pedofilii nikoho nediskriminuje a nestanoví žádné omezení pro svobodu slova, uvedla ministryně podle agentury MTI.

Kontroverzní zákon schválili maďarští poslanci 15. června a ve středu jej podpisem stvrdil maďarský prezident a Orbánův spojenec János Áder. Ve svém prohlášení zveřejněném na webových stránkách úřadu hlavy státu Áder podle MTI poukázal na to, že 199členný parlament zákon s přísnějšími tresty pro pachatele sexuálního zneužívání dětí a upravující ochranu dětí schválil hlasy 157 zákonodárců.

Kritizovaný právní akt je novelou zákona, který postihuje sexuální zneužívání dětí. Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale i ve filmech a reklamách cílených na osoby mladší 18 let. Podle vlády je cílem zákazu "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Maďarští i zahraniční aktivisté a lidskoprávní skupiny zákon odsoudili jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Zákon dnes kritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová. Německo je jednou ze zemí, které se připojily ke společné deklaraci evropských států.

"Myslím si, že ten zákon je špatný a není slučitelný s mými názory," sdělila kancléřka před dolní komorou německého parlamentu s tím, že právní normu z politického hlediska odmítá.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 34 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy