Na školách už nebude osvěta o sexuálních menšinách, schválili maďarští poslanci

ČTK ČTK
15. 6. 2021 16:20
Maďarští poslanci v úterý schválili návrh zákona, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály, které zobrazují nebo propagují homosexualitu a změnu pohlaví. Norma tak znemožňuje mimo jiné osvětu ve školách týkající se sexuálních menšin. Aktivisté a lidskoprávní skupiny ji vnímají jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: ČTK/AP

Poslanci zákon schválili v poměru 157 ku jednomu hlasu. Návrh široce podpořili členové vládnoucí konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, která také právní normu navrhla a má v parlamentu většinu. Pro schválení se vyslovili také poslanci z pravicové strany Jobbik. Všechny ostatní opoziční strany hlasování bojkotovaly, informovala agentura AP.

Právní norma je novelou zákona, který postihuje pedofilii. Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než té heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale i ve filmech a reklamách cílených na mladistvé do 18 let.

Zákon ostře kritizovali aktivisté v Maďarsku i v zahraničí a přirovnávají ho k ruské právní normě, která v roce 2013 zakázala "propagaci homosexuality". V pondělí proti němu protestovaly před budovou parlamentu tisíce lidí.

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová v úterý maďarské zákonodárce vyzvala, aby s návrhem nesouhlasili. Lidskoprávní organizace Háttér se domnívá, že zákon výrazně omezí svobodu projevu a práva dětí, ohrozí mentální zdraví mladých lidí patřících k sexuálním menšinám a znemožní jim přístup k informacím a k podpoře.

Loni v prosinci maďarský parlament schválil dodatky k ústavě omezující práva sexuálních menšin. Týkají se zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a stanovení toho, že pohlaví dětí je určeno při porodu a později nemůže být měněno. Už dříve kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech.

Příslušníci sexuálních menšin v Maďarsku se obávají, že by se před volbami v roce 2022 mohli stát terčem politických útoků. Poukazují na situaci v Polsku, kde se odpor vůči takzvané "ideologii LGBT" stal jedním z klíčových témat vládnoucích národních konzervativců před loňskými prezidentskými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy