Vesmírná propaganda sílí. Čína vyslala sondu k Měsíci

lem, Reuters
24. 10. 2007 12:50
K Měsíci se mají znovu vydat i lidé. Uvnitř FOTOGALERIE
Raketa s první čínskou družicí odstartovala v pravé poledne.
Raketa s první čínskou družicí odstartovala v pravé poledne. | Foto: Reuters

Peking - Čína vypouští na oběžnou dráhu první měsíční družici Chang 1. Raketa, která ji do vesmíru dopraví, odstartovala z raketové základny v provincii S'-čchuan přesně v poledne středoevropského času.

Sonda bude mít za úkol více než rok monitorovat povrch Měsíce a ulehčit tak vyslání prvního měsíčního vozidla v roce 2010. O pár let později by pak na Měsíc měli dorazit čínští astronauti.

Asie se probouzí

Peking tak reaguje na nedávný start japonské družice Selene, která dosáhla oběžné dráhy Měsíce v polovině září. Indie se k obdobnému kroku chystá přístí rok v dubnu.

"Není pochyb o tom, že vypuštění sondy opět ukáže sílu Číny a její schopnost dosáhnout těch nejvyšších met," píše informační server Sina, který se na zprávy o Číně specializuje.

První snímky povrchu Měsíce by měly na Zemi dorazit v průběhu listopadu.

U základny v provincii S'-čchuan se sešly davy Číňanů, kteří za historický okamžik - vypuštění první čínské sondy k Měsíci - neváhají zaplatit až tisíc yuanů.

"Jde o první čínskou sondu k Měsíci, takže to bude historicky velmi důležitý krok," potvrdil agentuře Reuters jeden z diváků.

Plány Pekingu děsí svět

Čínské vesmírné plány ale nevyvolávají jen pozitivní reakce. Svět na ně reaguje spíše zdrženlivě.

V září loňského roku vyzkoušel Peking pozemní laserové zbraně proti americkým satelitům. V lednu sestřelila Čína vlastní satelit snímající počasí. Ve Washingtonu pak zavládlo zděšení. 

Přečtěte si: Čína chystá hvězdné války, bojí se USA

Číňané reálně uvažují o přistání na Měsíci kolem roku 2020. Mluví se o vzniku vědecké základny.

Peking již posvětil výstavbu čtvrté kosmické základny, z níž budou moci rakety startovat. Bude hotová v roce 2010 a vyroste na jihu země u ostrova Chaj-nan, nedaleko Hongkongu.

Peking také oznámil, že by se rád podílel na práci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která je hlavně záležitostí Ruska a USA.
 

 

Právě se děje

Další zprávy