reklama
 
 

Čína chce do roku 2017 na Měsíc

4. 11. 2005 17:45
Peking - Čína, která uskutečnila první vesmírnou misi s lidskou posádkou před dvěma lety, plánuje okolo roku 2017 přistání člověka na Měsíci.

Dva čínští astronauti kroužili minulý měsíc pět dní na oběžné dráze okolo Země ve vesmírné lodi Šen-čou. V současné době Čína vyvíjí novou loď se zřetelem na vznik stálé vesmírné stanice a nakonec mise na Měsíci, uvedla čínská státní média.

"Čína uskuteční přistání člověka na Měsíci v pravý čas, okolo roku 2017," citoval deník Southern Metropolis News předního vědce Ou-jang C'-jüana.

Hledání nového paliva

Projekt též obsahuje vztyčení astronomického teleskopu na Měsíci, který bude zároveň obsahovat zařízení na měření tloušťky měsíční půdy a koncentrace helia 3, prvku, který podle některých výzkumníků představuje ideální, ekologicky šetrný zdroj paliva.

Někteří vědci věří, že na měsíci je dost helia 3 k pokrytí světových palivových nároků na tisíce let.

"Poskytneme lidstvu hodnověrnou zprávu o stavu helia 3," řekl Ou-jang.

Plány má i Amerika

Spojené Státy zveřejnily v září plán, jak vrátit Američany na Měsíc okolo roku 2018, přičemž náklady jsou odhadovány na 104 miliard dolarů. Americký program Apollo donesl první lidi na Měsíc v roce 1969.

První čínská sonda mapující Měsíc může odstartovat již v roce 2007, souběžně se třetí vesmírnou výpravou s lidskou posádkou, která patrně obkrouží Zemi se třemi astronauty v lodi Šen-čou a bude obsahovat i vstup do vesmírného prostoru. 

4. 11. 2005 17:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama