Vesmírná odysea 2008. Kosmoturisté poletí novou lodí

Reuters,bh
24. 1. 2008 16:40
Branson představil Spaceship Two. Uvnitř FOTOGALERIE
Takhle má raketoplán vypadat ve vzduchu.
Takhle má raketoplán vypadat ve vzduchu. | Foto: Virgin Galactic

New York - Éra vesmírné turistiky je zase o něco blíž. Britský podnikatel Richard Branson totiž na tiskové konferenci v New Yorku představil své nové kosmické plavidlo Spaceship Two.

Pomocí osmnáct metrů dlouhé vesmírné lodě, která pojme dva piloty a šest turistů, chce Bransonova firma Virgin Galactic dopravovat zájemce až na samou hranici kosmu. Zkušební lety by měly proběhnout ještě tento rok.

Zlatým hřebem dvouapůlhodinového letu, během něhož Spaceship Two vytáhne vzhůru nosný letoun White Knight (Bílý rytíř), bude pětiminutový pobyt ve stavu beztíže. Vesmírní turisté se přitom dostanou do výšky 110 kilometrů, což je ještě o deset kilometrů výše než je stanovená hranice atmosféry a vesmíru.

Delší pobyt nebude ale zájemcům dopřán: výletnické plavidlo totiž dosáhne jen suborbitální dráhy a zemská přitažlivost ho tak zase stáhne dolů.

Spaceship Two je vylepšenou verzí "jedničky", s níž Virgin Galactic v roce 2004 dvakrát v rozmezí dvou týdnů dosáhl výšky sta kilometrů a získal tak cenu X-Prize pro konstruktéry první soukromé vesmírné lodě.

Virgin Galactic už má 200 zájemců

Branson registruje prozatím 200 zájemců o výlet do kosmu. Předběžná cena za exkurzi k oběžné dráze je 200 tisíc dolarů, Branson však doufá, že se mu podaří náklady ještě srazit. "Chceme, aby se do kosmu dostal opravdu každý, kdo si to přeje.

Dějiny vesmírné turistiky znají doposud pouze pět klientů. Všichni letěli v ruském Sojuzu a za svůj výlet zaplatili včetně přípravy 20 milionů dolarů, tedy stonásobně více, než si představuje Branson.

Čtěte více: Chystáte se do vesmíru? Letenky podraží


 

 

Právě se děje

Další zprávy