reklama
 
 

Venezuelský prezident obvinil generály z přípravy převratu

25. 3. 2014 20:40
Vlády Nicoláse Madura i jeho předchůdce Huga Cháveze poměrně často obviňovaly své oponenty ze snahy zmocnit se moci silou, ale pak nepřicházely s konkrétními kroky a důkazy.

Caracas - Tři venezuelští generálové byli v pondělí zatčeni kvůli podezření z přípravy převratu proti vládě. Oznámil to v úterý v Caracasu venezuelský prezident Nicolás Maduro, který se již několik týdnů potýká s rozsáhlými protivládními protesty.

"Uvěznili jsme tři generály vojenského letectva ... Chtěli povstat proti legitimně ustavené vládě," řekl Maduro v televizním vystoupení během zasedání jihoamerických ministrů zahraničí ve venezuelském hlavním městě Caracasu.

Podle Madura měli zatčení generálové "přímé vazby na určité části opozice". Pokus o převrat byl odhalen díky důstojníkům, kteří odmítli výzvu k použití síly, řekl socialistický prezident. Podle něj zatčení generálové tvrdili, že "tento týden bude rozhodující". "Je to psychologická válka," řekl Maduro.

Během nepokojů, které začaly 4. února, zahynulo 34 lidí a kolem 400 osob bylo zraněno. Vláda kvůli demonstracím zatkla již několik opozičních předáků, naposledy minulý týden starosty dvou velkých měst. Protestující, většinou radikální studenti, vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací nebo růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech.

Vlády Nicoláse Madura i jeho předchůdce Huga Cháveze poměrně často obviňovaly své oponenty ze snahy zmocnit se moci silou, ale pak nepřicházely s konkrétními kroky a důkazy. Před 12 lety překonal Chávez pokusu o převrat, když byl moci zbaven jen na 36 hodin.

autor: ČTK | 25. 3. 2014 20:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama