Při nepokojích ve Venezuele zemřeli další dva lidé

ČTK ČTK
19. 3. 2014 21:30
Protestující, většinou radikální studenti, vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací nebo růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech.
Demonstrace v Caracasu pod dohledem národní gardy.
Demonstrace v Caracasu pod dohledem národní gardy. | Foto: Reuters

Caracas - Opoziční student a zaměstnanec městských služeb se stali dalšími z celkem 29 obětí nepokojů, které již měsíc ovládají ulice venezuelských měst. Navzdory ultimátu, které socialistický prezident Nicolás Maduro tento týden dal demonstrantům, pokračují protesty proti jeho vládě a barikády blokují ulice v Caracasu a dalších velkých městech. Maduro podle agentury EFE připustil možnost zahájení dialogu s opozicí.

Pracovník městských služeb v metropoli Caracasu se ve středu ráno stal terčem neznámého střelce, když se pokoušel odklízet jednu z barikád ve čtvrti Montalbán obývané zejména střední třídou. Čtvrť je jednou z oblastí, kde jsou demonstranti nejaktivnější a podle provládního starosty metropole Jorgeho Rodrigueze muže zavraždil jeden z těchto "teroristů". Policie však pachatele dosud nedopadla a jeho příslušnost k opozici není potvrzena.

Ve městě San Cristóbal v západovenezuelském státě Tachira byl zase v úterý večer zastřelen student, který se předtím zúčastnil demonstrace. Podle EFE po skupině studentů postávajících večer u jedné z barikád začal pálit střelec na motocyklu a jednoho z nich zabil. Střelec údajně patřil k Madurovým příznivcům, policie však politický motiv vraždy nepotvrdila.

Za čtyři týdny nepokojů vzrostl počet obětí pouličního násilí na 29, stovky lidí byly zraněny, stovky policie zatkla.

Masové demonstrace, které jsou zatím nejtěžší zkouškou Madurovy vlády téměř rok od jeho nástupu do funkce, začaly ve Venezuele druhý únorový týden. Protestující, většinou radikální studenti, vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací nebo růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech. Maduro dal tento týden demonstrantům ultimátum, aby opustili některá veřejná prostranství, jinak pohrozil užitím síly. Studenti však v protestech pokračují a k výraznějšímu policejnímu nasazení po Madurově prohlášení zatím nedošlo.

Socialistický vůdce naopak v úterý zmírnil rétoriku a připustil, že může dojít k zahájení dialogu s opozicí, podle něj však musí jeho oponenti "odsoudit násilí v ulicích a respektovat ústavu".

K dialogu s opozicí Madura vyzvaly OSN, Spojené státy či latinskoamerické země. Opoziční lídr Henrique Capriles začátkem týdne prohlásil, že je k dialogu připraven. Maduro již o podobné možnosti v minulosti mluvil několikrát, k jeho setkání s Caprilesem však zatím nedošlo.

 

Právě se děje

Další zprávy