Ve Venezuele demonstrovaly desetitisíce lidí

ČTK ČTK
23. 2. 2014 7:31
Do ulici vyšli odpůrci prezidenta Madura, sešli se i jeho stoupenci.
Venezuela před volbami.
Venezuela před volbami. | Foto: REUTERS/Carlos Garcia Rawlins

Caracas - Desítky tisíc odpůrců režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyšly v sobotu demonstrovat do ulic metropole Caracasu. Podle agentury AP se jednalo o zatím největší protest proti jeho desetiměsíční vládě.

U prezidentského paláce v jiné části města se shromáždil podstatně menší dav Madurových stoupenců, napsala v neděli agentura AP.

Počet mrtvých z protivládních demonstrací, které začaly před dvěma týdny, vzrostl v sobotu o další dvě oběti a dosáhl nejméně deseti obětí. Dalších více než 100 lidí utrpělo zranění, sdělila agentura AP.

Nejnovějšími oběťmi se stala studentka a mladý zaměstnanec supermarketu. Třiadvacetiletá žena podlehla v nemocnici zraněním, která utrpěla při zásazích do obličeje gumovými projektily, jež do davu pálily bezpečnostní síly 19. února, uvedly opoziční zdroje.

Devětadvacetiletý muž zahynul, když v pátek večer najel na motorce do drátu nataženého přes ulici v Caracasu. V oblasti, kde k nehodě došlo, údajně opakovaně blokují cesty demonstranti.

Na sobotním opozičním shromáždění v bohatší, východní části Caracasu dvojnásobný uchazeč o prezidentskou funkci Henrique Capriles naléhal na příznivce opozice, aby neochabovali v tlaku na vládu a nutili ji řešit aktuální problémy země jako rostoucí zločinnost a 56procentní inflaci.

"Pokud to Maduro nedokáže, pak je načase, aby šel," řekl Capriles davu. Slíbil také, že bude bojovat za osvobození známého radikálního opozičního vůdce Leopolda Lópeze, byť s ním třeba v řadě názorů nesouhlasí.

Oslavy Cháveze

Poté, co se opoziční shromáždění koncem odpoledne rozešlo, podobně jako v předchozích dnech zůstala asi tisícovka radikálů v ulicích, vztyčila barikády a začala na policisty házet kameny a láhve. Policie odpověděla slzným plynem, aby protestujícím zamezila v zablokování dopravy.

Přívrženci prezidenta, převážně ženy oděné v červené barvě jeho socialistické strany, se v sobotu za zvuků hlasité hudby vydaly na pochod k prezidentskému paláci. Ženy tančily, provolávaly hesla a nesly fotografie zesnulého levicového prezidenta Huga Cháveze.

Poté k nim promluvila první dáma Venezuely Cilia Floresová, která je varovala před údajnými snahami opozice vyvolat krvavé střety a vytvořit podmínky pro uchvácení moci jako na Ukrajině.

Demonstrace se konaly v sobotu i na jiných místech země, převážně ale měly mírový průběh.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy