Chávezovy dcery odmítají opustit prezidentský palác

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2014 8:45
Z prezidentské vily udělaly zábavní klub. Nový prezident se tam nemůže dostat.
Chávezovy dcery.
Chávezovy dcery. | Foto: Reuters

Caracas - Již devět měsíců měl venezuelský prezident Nicolás Maduro obývat sídlo hlavy státu, honosná rezidence je pro něj však stále "nedobytná".

Luxusní objekt dosud obývají dcery zemřelého exprezidenta Huga Cháveze, které se přes Madurovo opakované naléhání odmítají vystěhovat. Místo toho v tradičním sídle prezidentů pořádají divoké večírky pro své známé, napsal španělský deník ABC.

Dlouholetý oblíbený vládce Venezuely Chávez zemřel loni v březnu a měsíc poté zvítězil ve volbách jeho socialistický nástupce Maduro. Podle zákonů měl ihned poté právo nastěhovat se do rezidence, jenže narazil.

Chávezovy dcery, Rosa Virginia a María Gabriela, odmítly sídlo opustit, přestože je k tomu opakovaně vyzval jak Maduro, tak zvláště jeho žena Cilia Floresová. Místo toho dívky, které za Chávezovy vlády získaly imperiální přezdívku "infantky", přeměnily podle sousedů z caracaské čtvrti La Carlota prezidentskou vilu na zábavní klub, kam pravidelně přicházejí desítky jejich mladých přátel na bujaré akce. V permanenci jsou prý zvláště bazén a kinosál.

Pro Madura je vztah k Chávezovu odkazu velmi delikátní, neboť podle analytiků těsně uspěl ve volbách zejména díky tomu, že v kampani využil oblibu zesnulého vůdce. Zvolit ráznější postup vůči jeho dcerám proto zatím nehodlá a i s rodinou obývá sídlo viceprezidenta. Druhý muž Venezuely Jorge Arreaza proti tomu nic nenamítá, neboť je manželem starší Chávezovy dcery Rosy Virginie.

Podle zdrojů listu ABC nejsou z večírků nadšené restaurace a řetězce rychlého občerstvení, které "infantkám" dodávají catering. Chávezovy dcery si totiž prý zvykly neplatit za jejich služby, kvůli čemuž je již několik firem odmítlo dále zásobovat.

Sídlo La Casona slouží venezuelským prezidentům od roku 1964. V rozlehlé rezidenci v neokoloniálním stylu se nachází například sál pro zasedání vlády či řada reprezentačních salonků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy