Venezuelský opoziční politik Edgar Zambrano vyšel z vězení, režim jej vinil ze zrady

ČTK / Reuters
18. 9. 2019 7:58
Venezuelské úřady v úterý propustily z vězení místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je považován za druhého muže opozice. S odkazem na vyjádření politiků nakloněných vládě i opozici o tom informovala agentura Reuters.
Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.
Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. | Foto: Reuters

Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Propuštěn byl jen den poté, co vládnoucí socialistická strana oznámila, že se její zástupci po pondělní dohodě s menšími politickými stranami vrátí do parlamentu.

"Proces osvobození politických vězňů začal. Oslavujeme svobodu našeho kolegy, poslance Edgara Zambrana," napsal na Twitteru opoziční poslanec Timoteo Zambrano, který s místopředsedou parlamentu není v příbuzenském vztahu.

Ke vzkazu přidal video, na kterém Edgar Zambrano hovoří před vojenskou základnou, ve které byl držen. Jeden ze členů Ústavodárného shromáždění, které je nakloněné prezidentovi Madurovi, také Reuters zaslal fotografii Zombrana s jeho rodinou.

Zambrano byl zatčen 9. května v souvislosti se snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi letos v dubnu. 

Madurův režim slíbil reformy i přehodnocení trestů

Osvobození druhého muže opozice přišlo den poté, co vládnoucí socialistická strana uzavřela dohodu o jednání s menšími opozičními stranami. Jejím cílem je vyřešit hlubokou politickou krizi, která jihoamerický stát sužuje již několik let.

Madurův režim v rámci dohody slíbil, že požádá soudy, aby zvážily pro některé vězně jiný trest než odnětí svobody. Zavázal se také k provedení reformy volební komise, kterou opozice obviňuje z náklonnosti k vládnoucí straně.

Opoziční vůdce Juan Guaidó přitom v neděli sdělil, že opozice rozhovory s vládou ukončila. Podle agentury AP jde o první významnější projev nejednoty názorů v protimadurovském táboře od ledna, kdy se Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem.

Většinové opoziční strany s uzavřenou dohodou nesouhlasí a požadují Madurovo odstoupení. Neuznávají totiž legitimitu prezidentských voleb z roku 2018, které hlava státu vyhrála.

Poslanci Madurovy PSUV opustili parlament v roce 2016 poté, co nejvyšší soud - který stojí na straně vlády - prohlásil všechna rozhodnutí zákonodárného sboru za neplatná. Režim pak následující rok ustavil Ústavodárné shromáždění složené z lidí věrných Madurovi s cílem nahradit parlament. Podle opozice je tento orgán nelegitimní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy