Venezuelský opoziční politik Edgar Zambrano vyšel z vězení, režim jej vinil ze zrady

ČTK / Reuters
18. 9. 2019 7:58
Venezuelské úřady v úterý propustily z vězení místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je považován za druhého muže opozice. S odkazem na vyjádření politiků nakloněných vládě i opozici o tom informovala agentura Reuters.
Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.
Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. | Foto: Reuters

Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Propuštěn byl jen den poté, co vládnoucí socialistická strana oznámila, že se její zástupci po pondělní dohodě s menšími politickými stranami vrátí do parlamentu.

"Proces osvobození politických vězňů začal. Oslavujeme svobodu našeho kolegy, poslance Edgara Zambrana," napsal na Twitteru opoziční poslanec Timoteo Zambrano, který s místopředsedou parlamentu není v příbuzenském vztahu.

Ke vzkazu přidal video, na kterém Edgar Zambrano hovoří před vojenskou základnou, ve které byl držen. Jeden ze členů Ústavodárného shromáždění, které je nakloněné prezidentovi Madurovi, také Reuters zaslal fotografii Zombrana s jeho rodinou.

Zambrano byl zatčen 9. května v souvislosti se snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi letos v dubnu. 

Madurův režim slíbil reformy i přehodnocení trestů

Osvobození druhého muže opozice přišlo den poté, co vládnoucí socialistická strana uzavřela dohodu o jednání s menšími opozičními stranami. Jejím cílem je vyřešit hlubokou politickou krizi, která jihoamerický stát sužuje již několik let.

Madurův režim v rámci dohody slíbil, že požádá soudy, aby zvážily pro některé vězně jiný trest než odnětí svobody. Zavázal se také k provedení reformy volební komise, kterou opozice obviňuje z náklonnosti k vládnoucí straně.

Opoziční vůdce Juan Guaidó přitom v neděli sdělil, že opozice rozhovory s vládou ukončila. Podle agentury AP jde o první významnější projev nejednoty názorů v protimadurovském táboře od ledna, kdy se Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem.

Většinové opoziční strany s uzavřenou dohodou nesouhlasí a požadují Madurovo odstoupení. Neuznávají totiž legitimitu prezidentských voleb z roku 2018, které hlava státu vyhrála.

Poslanci Madurovy PSUV opustili parlament v roce 2016 poté, co nejvyšší soud - který stojí na straně vlády - prohlásil všechna rozhodnutí zákonodárného sboru za neplatná. Režim pak následující rok ustavil Ústavodárné shromáždění složené z lidí věrných Madurovi s cílem nahradit parlament. Podle opozice je tento orgán nelegitimní.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy