Tvrdě vedená armáda i peníze z drog. Takto se Maduro drží stále u moci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 8. 2019 15:03
Na konci června se před vojenský soud v Caracasu dostavil námořní důstojník Rafael Acosta ve velmi znepokojivém stavu. Bledý a zesláblý muž, kterého museli přivézt na kolečkovém křesle, sotva mluvil. Když ho týden předtím zadrželi kvůli podezření z vlastizrady a plánování státního převratu, byl zdravý a ve formě. Ještě ten den po skončení přelíčení kapitán Acosta zemřel, bylo mu 49 let.
Nicolás Maduro spolu se svou manželkou Ciliou Floresovou a vysokými představiteli ozbrojených složek na vojenské přehlídce v Caracasu.
Nicolás Maduro spolu se svou manželkou Ciliou Floresovou a vysokými představiteli ozbrojených složek na vojenské přehlídce v Caracasu. | Foto: Reuters

O deset dní později proběhl navzdory přáním jeho manželky krátký pohřeb, na který směl přijít jen omezený počet pozůstalých. Nikdo z nich tělo nebožtíka neviděl. Námořního důstojníka pohřbili do země v hnědém pytli.

Na veřejnost unikla část pitevní zprávy, podle které Acosta utrpěl rány tupým předmětem a měl i zranění způsobená elektrickým proudem.

Jeho umučení je příkladem brutálních represí, kterými se režim Nicoláse Madury snaží zajišťovat loajalitu a pořádek ve vlastní armádě. Nejdůležitější složce, díky níž se prezident stále drží u moci. 

Podle neziskové organizace Koalice pro lidská práva a demokracii, která sídlí v Caracasu, sedí ve vězení 217 armádních důstojníků, ať už v aktivní službě, nebo těch v důchodu. Jen od roku 2017 organizace napočítala 250 případů mučení vojáků nebo jejich příbuzných.

"Represe vůči představitelům armády vzrostly, protože vojáci představují skutečnou hrozbu pro Madurovu vládu," okomentoval to pro americký deník New York Times bývalý šéf venezuelské rozvědky generál Manuel Cristopher Figuera, který letos v dubnu emigroval do Spojených států.

K zatčení námořního důstojníka Rafaela Acosty v pátek 21. června došlo necelý měsíc po neúspěšném povstání části ozbrojených složek. Spolu s Acostou Madurův režim nařídil zadržet dalších pět armádních a policejních důstojníků. Nešlo o ojedinělou vlnu zatýkání, navíc pokusů o puč Venezuela v posledních letech zažila několik.

Madurova armáda

Neúspěchy takových pokusů se vždy přičítaly tomu, že většina armády stále stojí za prezidentem. Na loajalitě ozbrojených složek je jeho režim závislý.

Když Juan Guaidó, opoziční vůdce a samozvaný prozatímní prezident, kterého uznává přes 50 zemí včetně USA a České republiky, jedno ráno na konci dubna vyzval lid, aby vyšel do ulic, tvrdil, že má podporu armády. Na Twitteru zveřejnil video, na kterém obklopen skupinou vojáků ohlašoval poslední fázi Operace Svoboda, která měla vést ke svržení režimu Nicoláse Madura.

Akce se nepovedla a Maduro pozatýkal některé armádní představitele včetně kapitána Acosty. Ukázalo se, že ani Guaidó alespoň prozatím nebyl schopný získat vojáky na svou stranu. Díky loajalitě armády se Nicolás Maduro stále drží u moci.

Současný venezuelský prezident zdědil režim po svém předchůdci Hugu Chávezovi, bývalém důstojníkovi venezuelských výsadkářů. Právě on zařídil armádě výsadní postavení v politice a tím si zajistil její podporu. V roce 2002 využil nepovedeného pokusu o puč a "očistil" venezuelské vojsko od možných rebelů, kteří s jeho režimem nesouhlasili. Zbylí vojáci museli složit přísahu věrnosti jeho bolívarovské revoluci. Postupně se za to na oplátku vojáci dostali i do vysokých státních funkcí. 

Maduro zašel ještě dál. V každém oddělení venezuelské armády má své agenty vojenská kontrarozvědka, obávaný orgán, jemuž musí veškerý vojenský personál hlásit kolegy, kteří kritizují režim nebo si stěžují na pracovní podmínky. Takovým nešťastníkům pak hrozí vězení i mučení.

Peníze z drog

Zatímco Chávez spolupracoval při vytváření bezpečnostních složek s Kubou, která má ve venezuelské armádě asi 2,5 tisíce mužů, Maduro se nedávno obrátil na Rusko, které do země vyslalo několik vojenských poradců.

Madurův režim se také podle Washington Post neštítí ani podpory paramilitárních jednotek, zločineckých skupin a povstalců ze sousední Kolumbie, kteří pronikají přes hranici na venezuelské území.

Opačným směrem prchají v posledních letech tisíce a miliony Venezuelanů, na které dopadá obrovská humanitární krize a nejistá bezpečnostní situace v zemi. Ve Venezuele zmítané obří ekonomickou krizí není dost jídla, pitné vody, léků, pracovních příležitostí a pravidelně dochází i k výpadkům elektřiny. Přesto má Maduro čím si zaplatit loajalitu vojáků, kterým by nestačila jeho přesvědčivá ideologie.

Z Venezuely se stala významná křižovatka na pašeráckých cestách obchodníků s drogami. Národní garda si přivydělává vybíráním peněz od lidí, kteří přes hranice dovážejí potřebné potraviny, uprchlíky a v posledních dvou letech i čím dál více se zvětšující množství kokainu, který míří do Spojených států.

Video: Zatýkání druhého muže venezuelské opozice

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy