Venezuelský režim ztrácí oporu v armádě. Mezi vojáky přibývá kritiků Madura, tvrdí opozice

ČTK ČTK
6. 6. 2017 15:51
Venezuelský vládní režim tvrdí, že armáda je na jeho straně a pomáhá mu udržovat pořádek v ulicích, kde probíhají už několik měsíců demonstrace. Podle agentury Reuters to ale nemusí být vůbec pravda. Mezi vojáky roste počet kritiků vlády, tvrdí i opozice. Režim prý proto drží nejméně 14 důstojníků ve vězení.
Zásahová jednotka na demonstracích v Caracasu.
Zásahová jednotka na demonstracích v Caracasu. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský režim pozatýkal začátkem dubna nejméně 14 armádních důstojníků, které viní z "rebelie a zrady". Informovala o tom v úterý agentura Reuters s tím, že od té doby byli zřejmě zatčeni i další důstojníci.

Podle tamní opozice, která už přes dva měsíce organizuje denně protesty proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi, roste i v armádě počet kritiků vlády.

Venezuelský režim sice oficiálně prezentuje, že armáda stojí na jeho straně a že se spolu s ním jen snaží udržet pořádek v ulicích. Podle opozice ale roste počet vojáků, včetně důstojníků, kterým se nelíbí použití síly proti demonstrantům.

Tvrdé potlačování protestů, které mnohde jen roztáčí spirálu násilí, si od začátku dubna vyžádalo už na sedm desítek obětí.

Agentura Reuters v úterý citovala z dokumentů, které kolují mezi částí armády a ze kterých vyplývá, že jen do 8. dubna bylo zatčeno 14 důstojníků. Ti jsou podle tohoto zdroje nyní drženi ve věznici s nejpřísnějším režimem Ramo Verde nedaleko metropole Caracasu.

Podle opozice bylo od té doby zatčeno mnoho dalších vojáků, kteří nesouhlasí s postupem socialistické vlády.

Minulý měsíc požádali podle agentury Reuters o azyl v Kolumbii tři venezuelští důstojníci. Caracas nyní požaduje jejich vydání, aby je mohl obvinit z pokusu o puč. O ten se podle venezuelského prezidenta snaží opoziční vůdci, které podle jeho tvrzení podporují imperialistické Spojené státy.

Chybí i základní potraviny

Opozice, která požaduje nové volby a propuštění politických vězňů, naopak označuje za puč chování venezuelského prezidenta, který se snaží udržet u moci za každou cenu a co nejdéle.

Země se přitom už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, ve které se lidem nedostává základních potravin či léků.

Minulý měsíc Maduro podepsal dekret o svolání ústavodárného shromáždění, které má sepsat novou ústavu. Způsob vytvoření tohoto orgánu označuje za nedemokratický nejen opozice, která volby do něj bojkotuje, ale například i dva soudci Nejvyššího soudu a generální prokurátorka Luisa Ortegová.

Svolání ústavodárného shromáždění je podle expertů jen další způsob, jak se Maduro snaží obcházet parlament. V něm totiž ve volbách v prosinci 2015 socialisté poprvé po více než patnácti letech ztratili většinu, kterou mají nyní Madurovi odpůrci.

Muž hraje uprostřed zuřící venezuelské demonstrace na housle. | Video: Efecto Cocuyo, Ivan Ernesto Reyes
 

Právě se děje

Další zprávy