Venezuela hlasuje o Chávezově kontroverzní ústavě

Roman Gazdík
1. 12. 2007 19:23
Nejnovější hlasování bude nejtěsnější; odpor sílí
Prezident Hugo Chávez slibuje Socialismus 21. století a mnoho Venezuelanů na to slyší.
Prezident Hugo Chávez slibuje Socialismus 21. století a mnoho Venezuelanů na to slyší. | Foto: Reuters

Caracas/Praha - Venezuelané  v neděli míří do volebních místností, aby vyjádřili, zda souhlasí s ústavními změnami, které navrhl prezident Hugo Chávez.

Reforma zahrnuje například návrh na 36hodinový pracovní týden, přímou prezidentskou kontrolu nad rezervami zahraničních měn, ale i zrušení omezení prezidentského mandátu na dvě funkční období nebo reformu pozemkového vlastnictví.

Doposud byl Chávez zvyklý na pohodlná volební vítězství, prezidentské volby vyhrál roku 2006 s náskokem 25 procent. Poslední předvolební průzkumy ale naznačují, že tentokrát půjde o tuhý boj.

Podle většiny výzkumů prezident, který chce v zemi podle vlastních slov vybudovat socialismus 21. století, dokonce mírně ztrácí.

Čtěte také: Chávez buduje socialismus 21. století

Stejné průzkumy ale ukazují, že si podle většiny obyvatel Chávez vyhraje tak jako tak.

Nepřítel je všude. Alespoň před volbami

Vyostřená předvolební kampaň nicméně naznačuje, že se venezuelský prezident přece jen necítí tak pevný v kramflecích. Méně se zabýval navrhovanými změnami a víc se staral o hledání vnějšího nepřítele.

Rozhodl se například "zmrazit" vztahy se Španělskem a sousední Kolumbií, napadl CNN za to, že údajně vyzývala k jeho zabití, a nejnověji politický excentrik pohrozil Spojeným státům vypovězením diplomata i zastavením dodávek ropy, pokud se budou vměšovat do (pro něj příznivých)  výsledků referenda.

Čtěte také: Socialismus, nebo konec s ropou, vzkázal Chávez USA

Nezvykle rozmanitá je tentokrát i opozice. Zahrnuje nejen tradiční strany, které jsou velmi roztříštěné a slabé, ale také církev a studentské hnutí. Studenti se přitom ve Venezuele příliš politicky neprojevují.

"Jsem Venezuealan, volím ne", můžeme číst na zádech jednoho z odpůrců nového návrhu ústavy.
"Jsem Venezuealan, volím ne", můžeme číst na zádech jednoho z odpůrců nového návrhu ústavy. | Foto: Reuters

Studenti: ústava rozděluje

Podobně jako v Bolívii - kde se proti navrhovaným změnám ústavy v současnosti demonstruje - či v Ekvádoru rozděluje figura prezidenta národ na oddané odpůrce a přívržence. A jednou z věcí, které studentům vadí, je, že stejným způsobem má fungovat i ústava.

"Ústava by měla vyjadřovat smlouvu a dohodu mezi různými sektory, které tvoří republiku... Pokud si dělá nároky na ustavení stranické ideologie - v tomto případě státního socialismu - znamenalo by to eliminaci demokratického pluralismu," lze číst v prohlášení, které vydal senát Katolické univerzity Andrése Bella.

Čtěte také: Protesty proti Chávezovi. Po studentech se střílelo

Chávez takovou kritiku odmítá. Podle něj je nutné ústavu přijmout. "Reforma je zásadní... k tomu, aby revoluce neztratila cestu, nezastavila se, nebo aby - ještě hůře - nezačala klesat ke dnu," prohlásil venezuelský prezident.

.

Změna ústavy má lidem nabídnout 36 hodinový pracovní týden.
Změna ústavy má lidem nabídnout 36 hodinový pracovní týden. | Foto: Reuters

"Kritizujte Cháveze za cokoli, nač přijdete, ale ne za nedostatek demokracie," zastal se venezuelského kolegy minulý týden brazilský prezident Luis Ignácio Lula da Silva.

Reforma ústavy? Různorodá směs

Mezi navrhovanými změnami je například zajištění penzí pro chudé pracující v nevládním sektoru, snížení pracovního týdne na 36 hodin, ústavní zákaz genderové diskriminace nebo zajištění bezplatného univerzitního vzdělání. 

Za nejkontroverznější změnu bývá často prohlašováno zrušení omezení prezidentského mandátu, návrh však obsahuje i mnohem problematičtější články.

Pokud bude reforma schválena, bude omezena nezávislost centrální banky i "právo na informace" během výjimečného stavu. Prezident bude moci přímo dosazovat regionální úředníky a vláda překreslit hranice venezuelských provincií.

Voliči budou o ústavě hlasovat jako o celku, nemohou některé body přijmout a jiné odmítnout. Podle pozorovatelů zřejmě volby rozhodne účast a to, zda se Chávezovi k urnám podaří zmobilizovat dostatek přívrženců.   

Chávez už jedno referendum o ústavě vyhrál. Bylo to roku 1999 a podpořilo jej tehdy 71,8 procent hlasujících. Právě tato ústava má být nyní novelizována, změnit se má 69 článků. 

 

Právě se děje

Další zprávy