"Nařídil jsem otevření hraničních přechodů s Kolumbií ve státě Táchira od této soboty 8. června. Jsme zemí míru, která pevně hájí svou nezávislost a suverenitu," napsal Maduro, podle něhož se Spojené státy prostřednictvím humanitární pomoci pokoušely o intervenci, jež měla svrhnout jeho režim.
Maduro nechal v únoru uzavřít hranice nejen s Kolumbií, ale i s Brazílií a s ostrovy u venezuelského pobřeží patřícími Nizozemsku. Způsobil tím zásadní problémy obyvatelům měst a obcí u hranic, kteří si v sousední Kolumbii opatřovali základní potraviny či další věci, jež mnohdy nejsou v jejich zemi k sehnání. Kvůli uzavřeným přechodům museli platit zločineckým skupinám, které si vydělávají převaděčstvím či pašováním zboží.
Do Venezuely se od února pokoušela dostat humanitární pomoc opozice vedená předsedou parlamentu Juanem Guaidóem, jehož více než pět desítek zemí uznává za dočasného prezidenta země. Podle něj v někdejší ropné velmoci, kterou socialistické vlády Madura a jeho předchůdce Huga Cháveze přivedly na pokraj hospodářského kolapsu, naléhavě potřebují pomoc stovky tisíc lidí.
OSN v pátek oznámila, že počet lidí, kteří před bídou a Madurovým režimem z Venezuely uprchly, překročil čtyři miliony. Více než 1,2 milionu jich zamířilo právě do Kolumbie a podle kolumbijské vlády jich přibývá na 2500 denně.
Oblast na hranicích mezi Kolumbií a Venezuelou navštívila herečka a zvláštní vyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Angelina Jolie. Mezinárodní společenství při té příležitosti vyzvala, aby poskytlo více pomoci třem jihoamerickým zemím, které na své území přijaly nejvíce uprchlíků z Venezuely.
Slavná herečka se během své návštěvy regionu setkala s venezuelskými migranty a rovněž hovořila s kolumbijským prezidentem Ivánem Duquem. Právě v debatě s ním vyjádřila obavy, že až 20 tisícům venezuelských dětí hrozí, že zůstanou bez základního práva na občanství. Rodiče venezuelských dětí narozených v cizině mají totiž dost často problémy se zaregistrováním narození dítěte, buď protože nemají přístup na venezuelský konzulát nebo protože nemají potřebné dokumenty.
"Prezident a já jsme hovořili o riziku, že více než 20 tisíc venezuelských dětí může zůstat bez státní příslušnosti. Prezident přislíbil, že dětem bude vždy pomáhat," uvedla Jolie na tiskové konferenci. "Shodli jsme se rovněž, že mezinárodní společenství by mělo více podpořit Kolumbii, Peru a Ekvádor, které nesou největší břímě této krize," dodala.