LGBTI je nebezpečnější ideologie než komunismus, hlásá Duda. Velvyslanci se ohradili

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2020 18:57
Velvyslanci padesáti zemí včetně České republiky a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v otevřeném dopise podporu sexuálním menšinám, označovaným anglickou zkratkou LGBTI pro lesbičky, homosexuály, bisexuály, transgenderové a intersexuální osoby.
Foto: Radek Vebr

Poukázali na potřebu usilovat o "nediskriminaci, toleranci a vzájemnou akceptaci", uvedla v pondělí agentura AP. Vyjádření podpory přichází v době, kdy stále viditelnější komunita LGBTI čelí v Polsku odporu pravicové vlády, mnoha místních obcí a katolické církve.

"Lidská práva jsou univerzální a každý, včetně osob LGBTI, má plné právo se z nich těšit," uvádí se v dopise.

Někteří polští představitelé, včetně prezidenta Andrzeje Dudy a zákonodárců vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), považují hnutí LGBTI za hrozbu pro tradiční rodiny. Prezident Duda byl v létě znovu zvolen do čela země, když označil práva LGBTI za ideologii, která je nebezpečnější než komunismus. Desítky měst v konzervativních částech východního a jižního Polska mezitím za poslední téměř dva roky přijaly rezoluce, ve kterých se prohlásily za "zóny bez LGBTI".

"Lidská práva nejsou ideologie. Jsou univerzální. Padesát velvyslanců s tím souhlasí," napsala na twitteru americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová ve zjevné narážce na Dudův výrok z volební kampaně.

"Velvyslancům mohu říci, že tolerance je v našem DNA. Nikdo nás nemusí učit toleranci, protože Poláci se jí učili po staletí," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki. "Souhlasím s velvyslanci, že úcta náleží každému člověku. Ale naprosto nesouhlasím, že v Polsku jsou lidé, kterým je tato úcta upírána," dodal.

Poslanec Evropského parlament Joachim Brudzinski (PiS) zareagoval na Mosbacherovou slovy, že čeká s nadějí na další dopis, který by se zastal zavražděných křesťanů, vězněných aktivistů hnutí za právo na život od početí, tedy odpůrců potratů, lidí propuštěných z práce a pronásledovaných kvůli víře či lidí podrobených eutanazii proti své vůli.

Podle agentury AP není zcela jasné, o čem Brudziński mluví, protože Polsko je převážně katolickou zemí, kde křesťané nejsou pronásledováni, potrat je ve většině případů nezákonný a eutanazie je zakázána. Naopak nárůst nepřátelství vůči sexuálním menšinám v Polsku vedl mnoho lidí k tomu, aby žili ve strachu nebo dokonce emigrovali. Mnoho aktivistů za největší prioritu pokládá přijetí zákona, který by trestal násilí na lidech kvůli jejich sexuální identitě. Útoky na LGBTI osoby Zatím nejsou v policejních statistikách nijak zaznamenávány.

Šéf úřadu polské vlády Michal Dworczyk dnes označil dopis za "ideologicko-politickou událost" a zdůrazňoval, že Polsko plně respektuje lidská práva. Jako nepravdivé odmítl náznaky, že LGBTI osoby mohou mít v Polsku potíže. Naopak šéf nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Borys Budka podle televize TVN 24 označil dopis za jednoznačný signál, že Polsko se ze země představující vzor občanských svobod stalo zemí, která v tomto směru pokulhává.

Pod dopis se podepsali "prakticky všichni spojenci Polska", včetně nejdůležitějšího: Spojených států, podporovaných Francií, a Německa jako největšího hospodářského partnera, upozornil server Onet, podle kterého jde "o málo diplomatické varování". Z členů EU chybí jen podpisy Maďarska, Slovenska, Estonska, Bulharska a Rumunska. Chybí sice také podpis Ruska a Běloruska, Číny a Brazílie a nepřipojila se žádná muslimská země, přidala se však Británie, Švýcarsko, Izrael, Kanada, Ukrajina či Japonsko.

Video: Pod bílo-červenou vlajkou je místo pro všechny, řekl znovuzvolený polský prezident Duda

Pod bílo-červenou vlajkou je místo pro všechny, řekl po znovuzvolení polský prezident Duda. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy