Londýn - Britští vědci našli nový způsob, jak spočítat populaci velryb a odhalit jejich chování. Použijí k tomu snímky ve vysokém rozlišení pořízené vesmírnými satelity. Informovala o tom BBC.
Nová metoda znamená přelom v monitorování velryb především proto, že dosud sledování probíhalo pouze na lokální úrovni, z lodí, ze vzduchu nebo z vyvýšených míst, píše britská BBC.
BAS scientists are watching #whales from #space using detailed high-resolution satellite images from @DigitalGlobe. This work is a big step towards developing a cost-effective method to study whales in remote and inaccessible places! https://t.co/0ZjpBUTaum @WhalesFromSpace pic.twitter.com/zJNhK9CJKA
— Antarctic Survey (@BAS_News) November 1, 2018
"Tradičními způsoby monitorování, jakými jsou lodě a letadla, je složité se ke všem místům dostat. Schopnost vystopovat velryby bez nutnosti cestovat na vzdálená nebo nedostupná místa a zároveň za přijatelnou cenu, bude velkým benefitem pro ochranu velryb," popsala Hannah Cubaynesová, která se na výzkumu podílela.
"Poprvé budeme schopni zřetelně rozpoznat znaky velryb jako jejich ploutve," dodala Cubaynesová. Expertka bude prostřednictvím satelitních snímků zkoumat, zda se populace velryb v okolí Jižní Georgie vzpamatovala od ukončení lovu velkých mořských savců.
Výzkumy pomohou nejen s vědeckým bádáním, ale také s námořní dopravou. Poté, co vědci odhalí pravidelné migrační trasy velryb, budou moci jejich data využít i kapitáni lodí, kteří nyní riskují srážku s těmito zvířaty.
Další výhodu výzkumníci vidí v tom, co jim stav velrybí populace prozradí o stavu samotného oceánu. "Velryby jsou velmi důležitým indikátorem zdraví ekosystému. Tím, že budeme schopni sbírat informace z velkého prostoru díky satelitním snímkům, můžeme porozumět obecněji stavu oceánů," vysvětlila pro BBC Jennifer Jacksonová, přední odbornice na velryby.
První výsledky práce se snímky ze satelitů přinesou přesnější počty velryb nacházejících se ve Středozemním moři.
Nyní vědci zkouší algoritmus, který by snímky dokázal sám prohledat a určit, co je velryba a co ne. Výrazně by tak zrychlil a ulehčit práci v prohledávání rozsáhlého prostoru. Podle předběžných dat je algoritmus v rozpoznávání velryb daleko přesnější než člověk. Vědci díky němu chtějí i odhalit, jaký je počet mrtvých velryb, které uvízly na mělčinách v odlehlých částech světa.
Zoologové dříve využívali satelity k monitorování populace tučňáků a albatrosů. Oproti současnému systému měly dřívější snímky nižší rozlišení, u těchto živočichů, podstatně menších než velryby, to ale nebyl problém. Výzkumníci předem věděli, kde hnízdí a ze satelitních snímků jen určovali velikost kolonií. Z ní poté dokázali stanovit přibližný počet tučňáků a albatrosů na jednom místě.