Průlom: Sňatky gayů jsou legální ve všech 50 státech USA

Zahraničí Zahraničí
26. 6. 2015 16:27
Soudci poměrem hlasů 5:4 rozhodli, že americká ústava garantuje osobám stejného pohlaví právo na sňatek.
Stoupenci sňatků homosexuálních párů před budovou amerického Nejvyššího soudu ve Washingtonu.
Stoupenci sňatků homosexuálních párů před budovou amerického Nejvyššího soudu ve Washingtonu. | Foto: Reuters

WashingtonAmerický Nejvyšší soud v průlomovém a nejtěsnějším verdiktu poměrem hlasů pět ku čtyřem legalizoval sňatky homosexuálů v USA, a to ve všech 50 státech unie.

V ostře sledovaném případu, který je porážkou konzervativních politických kruhů, většina pěti soudců uvedla, že státy jsou povinovány sňatky homosexuálů umožnit. Zákazy sňatků osob stejného pohlaví, které jsou platné v některých státech USA, podle soudců porušují americkou ústavu. Ta naopak podle nich právo na sezdání párů stejného pohlaví garantuje.

Rozhodující pátý hlas přidal soudce Anthony Kennedy, který je považován za člena konzervativního křídla soudu, v záležitostech práv homosexuálů se však staví na stranu čtyřčlenné liberální menšiny soudu.

Verdikt Nejvyššího soudu je velkým vítězstvím pro hnutí za práva homosexuálů a končí desetiletí soudních pří napříč celými Spojenými státy.

Až do dnešního rozhodnutí Nejvyššího soudu byly sňatky homosexuálů povoleny ve 37 z 50 států v USA. Ve většině z nich však tato rozhodnutí padla na soudní půdě a byla napadnuta jejich odpůrci, s jejichž námitkami se právě Nejvyšší soud musel vypořádat a jurisdikci napříč USA sjednotit. Pokud by rozhodl opačně, byly by sňatky osob stejného pohlaví v celé zemi zakázány.

Before the court acted Friday, 37 states authorized marriages by same-sex couples, but most of those states did so due to court rulings that could have been overturned if the Supreme Court reached the opposite result.

Sňatky homosexuálů byly ještě před deseti lety tématem, které ostře polarizovalo nejen americkou společnost, ale i politiku.

V poslední době se však spolehlivá většina Američanů podle průzkumů veřejného mínění přiklonila na stranu stoupenců práva homosexuálů na sňatek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy