Porážka pro lidstvo, odsoudil Vatikán sňatky homosexuálů

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 5. 2015 10:31
Kardinál Pietro Parolin, druhý muž římskokatolické církve, kritizuje Irsko, které v referendu povolilo homosexuálním párům uzavírat manželství.
Foto: Reuters

Vatikán - Schválení sňatků homosexuálů v nedávném referendu v Irsku je "porážkou pro lidstvo", řekl v úterý kardinál Pietro Parolin, který je po papežovi nejvýznamnějším činitelem římskokatolické církve.

"Byl jsem hluboce zarmoucen tímto výsledkem," citovala vatikánského státního sekretáře italská tisková agentura ANSA.

"Církev musí vzít v úvahu tuto skutečnost, ale v tom smyslu, že musí posílit svůj závazek evangelizace. Myslím si, že můžeme mluvit nejen o porážce pro křesťanské principy, ale i o porážce pro lidstvo," dodal.

Parolin je v úřadu od října 2013, kdy nahradil kardinála Tarcisia Bertoneho, jehož působení bylo ve Vatikánu vystaveno sílící kritice.

Osmdesátiletý Bertone byl ale ve Vatikánu již delší dobu terčem kritiky, zejména v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Jeho odchod proto pro znalce vatikánských poměrů nebyl překvapením.

Parolin bývá označován za cenného spojence pro papeže Františka při úsilí o reformu římskokatolické církve. Úřad vatikánského státního sekretáře bývá přirovnáván k funkci předsedy vlády.

Papež František je narozdíl od mnohých konzervtivních katolíků známý svým smířlivým postojem vůči homosexuálům. Brzy po nástupu do funkce se proslavil svým výrokem "Je-li člověk homosexuál, hledá boha a má dobrou vůli, kdo jsem, abych ho mohl soudit?".

I přesto se však nezdá být prozatím schopný zmírnit postoj římskokatolické církve, nebo změnit církevní doktrínu, podle které sice homosexualita jako taková hříchem není, ale homosexuální sňatky ano.

Úspěch referenda v tradičně katolickém Irsku přitom může představovat inspiraci i pro další evropské země.

Italský premiér Matteo Renzi připravuje návrh zákona umožňující homosexuálním párům uzavírat alespoň civilní sňatky.

V Německu, kde jsou civilní sňatky již povolené, posílily hlasy volající pro uzákonění homosexuálních manželství. Tlaky se vytvářejí dokonce uvnitř Křesťansko-demokratické unie (CDU), která se vždy stavěla jednotně proti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 20 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy