Porážka pro lidstvo, odsoudil Vatikán sňatky homosexuálů

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 5. 2015 10:31
Kardinál Pietro Parolin, druhý muž římskokatolické církve, kritizuje Irsko, které v referendu povolilo homosexuálním párům uzavírat manželství.
Foto: Reuters

Vatikán - Schválení sňatků homosexuálů v nedávném referendu v Irsku je "porážkou pro lidstvo", řekl v úterý kardinál Pietro Parolin, který je po papežovi nejvýznamnějším činitelem římskokatolické církve.

"Byl jsem hluboce zarmoucen tímto výsledkem," citovala vatikánského státního sekretáře italská tisková agentura ANSA.

"Církev musí vzít v úvahu tuto skutečnost, ale v tom smyslu, že musí posílit svůj závazek evangelizace. Myslím si, že můžeme mluvit nejen o porážce pro křesťanské principy, ale i o porážce pro lidstvo," dodal.

Parolin je v úřadu od října 2013, kdy nahradil kardinála Tarcisia Bertoneho, jehož působení bylo ve Vatikánu vystaveno sílící kritice.

Osmdesátiletý Bertone byl ale ve Vatikánu již delší dobu terčem kritiky, zejména v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Jeho odchod proto pro znalce vatikánských poměrů nebyl překvapením.

Parolin bývá označován za cenného spojence pro papeže Františka při úsilí o reformu římskokatolické církve. Úřad vatikánského státního sekretáře bývá přirovnáván k funkci předsedy vlády.

Papež František je narozdíl od mnohých konzervtivních katolíků známý svým smířlivým postojem vůči homosexuálům. Brzy po nástupu do funkce se proslavil svým výrokem "Je-li člověk homosexuál, hledá boha a má dobrou vůli, kdo jsem, abych ho mohl soudit?".

I přesto se však nezdá být prozatím schopný zmírnit postoj římskokatolické církve, nebo změnit církevní doktrínu, podle které sice homosexualita jako taková hříchem není, ale homosexuální sňatky ano.

Úspěch referenda v tradičně katolickém Irsku přitom může představovat inspiraci i pro další evropské země.

Italský premiér Matteo Renzi připravuje návrh zákona umožňující homosexuálním párům uzavírat alespoň civilní sňatky.

V Německu, kde jsou civilní sňatky již povolené, posílily hlasy volající pro uzákonění homosexuálních manželství. Tlaky se vytvářejí dokonce uvnitř Křesťansko-demokratické unie (CDU), která se vždy stavěla jednotně proti.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 35 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy