Sečteno. Katolické Irsko řeklo jasné ano sňatkům homosexuálů

ČTK ČTK
23. 5. 2015 20:10
Irové se stali první zemí na světě, kde byly homosexuální svazky uzákoněny referendem.
Na dublinském hradu propukly v sobotu večer oslavy.
Na dublinském hradu propukly v sobotu večer oslavy. | Foto: Reuters

Dublin - Výrazná většina Irů se v pátečním referendu vyslovila pro uzákonění homosexuálních sňatků. Pro manželství osob stejného pohlaví hlasovalo 62,1 procenta voličů. Vyplývá to z oficiálních výsledků hlasování, které byly oznámeny v sobotu večer. Irsko se tak stalo první zemí na světě, kde byly takové svazky uzákoněny v plebiscitu.

Ačkoli poslední průzkumy těsně před hlasováním ukazovaly mírnou převahu těch, kteří sňatky osob stejného pohlaví podpoří, upozorňovali analytici na to, že v silně katolickém Irsku stále existuje možnost, že nakonec zvítězí zastánci tradiční definice manželství. To se ale nakonec nestalo.

Poměrně vysoká byla také účast voličů na referendu, činila přes 60 procent. Celou sobotu byl centrem dění dublinský hrad, který byl volebním centrem a kde bylo i rozsáhlé tiskové centrum pro novináře.

Vyhlašování výsledků tam od dopoledne velkoplošnými obrazovkami sledovaly a slavily stovky občanů, vesměs stoupenců homosexuálních sňatků. Lidé na hradním nádvoří jásají, mávají duhovými vlajkami, objímají se a líbají.

"Jsme první zemí na světě, která do ústavy vetkne rovnost sňatků a udělá to na základě lidového hlasování. Jsme pro zbytek světa majákem svobody a rovnosti. Můžeme na sebe být jako Irové velmi pyšní," řekl ministr zdravotnictví Leo Varadkar, který na začátku kampaně prosazující homosexuální sňatky veřejně přiznal, že je gay.

Prohrou je výsledek referenda pro katolickou církev. "Staneme se opravdu první generací v dějinách lidstva, která řekne, že matky a otcové nemají při výchově dětí žádnou roli?" ptal se vlivný arcibiskup Michael Neary z arcidiecéze Tuam.

Homosexuální sňatky před referendem podpořily všechny hlavní irské politické strany. Irsko spolu s Maltou a Polskem patří k tradičním katolickým baštám v Evropě, za posledních 20 let ale v uznávání práv homosexuálů udělalo značný pokrok.

Velkým přelomem byl rok 1993, kdy země zrušila zákon z 19. století, který zakazoval sexuální styky mezi muži. Od roku 2011 pak mohou osoby stejného pohlaví uzavírat registrovaná partnerství, která v otázce dědictví či daní zaručují právní rovnost s tradičními manželskými svazky.

 

Právě se děje

Další zprávy