Velký risk. Vrtulníky NATO zasáhnou nízko nad Libyí

Martin Novák Martin Novák
25. 5. 2011 5:30
Jako první posílá bojové helikoptéry Francie. Mají se přidat další země
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž/Tripolis - Francie se rozhodla riskovat a do války v Libyi poslat dvanáct bitevních vrtulníků.

Jejich nasazení je součástí plánu vystupňovat útok proti Kaddáfího jednotkám, a urychlit tak kolaps režimu, který čelí od poloviny února povstání a od poloviny března i vzdušným úderům NATO.

Podle deníku Le Figaro válečná loď Torrent s vrtulníky na palubě vyplula k libyjským břehům 17. května.

"Chceme zasáhnout místa důležitá pro režim s větší přesností," řekl francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Helikoptéry účinněji zasahují proti cílům v husté městské zástavbě nebo proti pohybujícímu se nepříteli.

Mohou útočit z větší blízkosti než letadla, ale v tom je i jejich zranitelnost. Budou v dosahu protivníkových zbraní. Posádky tam jsou vystaveny hrozbě smrti nebo pádu do zajetí.

Ani jedna členská země NATO zatím při akcích v Libyi neztratila žádného vojáka.

Libyjské síly, věrné Kaddáfímu, stále mají dost výzbroje na to, aby způsobily bitevním vrtulníkům problémy. Disponují třeba ruskými raketami Grad.

Vrtulníky byly například nejzranitelnější částí americké armády při jejím postupu napříč Irákem ve válce v březnu v roce 2003.

U města Karbalá narazil 23. března americký výsadek na silnou palbu ze země, Iráčané protiletadlovými raketami S-60 i střelami SA-7 a SA-14 zasáhli jedenatřicet vrtulníků Apache.

Podobné problémy měla sovětská armáda v Afghánistánu v osmdesátých letech. Opoziční mudžáhedíni sestřelovali sovětské stroje americkými raketami Stinger, odpalovanými z ramene.

Velká Británie je opatrnější než Francie a popřela oznámení francouzského ministra obrany Gerarda Longueta, že i ona posílá na sever Afriky helikoptéry.

Britský ministr obrany Nick Harvey v úterý prohlásil, že Londýn tuto možnost stále jen zvažuje.

Kaddáfího armádě se v posledních dnech moc nedaří. Povstalci ji vytlačili z centra Misuráty a drží i jeden ze dvou hraničních přechodů do Tuniska.

Navíc libyjský diktátor podle zdrojů z jeho blízkosti zřejmě rezignoval na myšlenku znovu ovládnout silou východní část země, kterou plně kontroluje opoziční Libyjská národní rada.

Zatím však Kaddáfí stále ovládá Tripolis, severozápad země a několik dalších větších měst ve vnitrozemí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 53 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy