Největší nálet NATO, Tripolis zasypaly desítky raket

Zahraničí Zahraničí
24. 5. 2011 9:11
Cílem některých útoků byla lokalita, kde by měl přebývat Muammar Kaddáfí

Tripolis - Letouny a vrtulníky sil NATO podnikly v noci na úterý dosud nejsilnější útok na Tripolis od začátku mezinárodní libyjské operace.

V úterý nad ránem hlásili reportérové z místa mezi dvanácti a dvaceti výbuchy. Podle některých zdrojů se spojenci, kteří útočí na Libyi po záštitou rezoluce OSN ochraňující civilisty bojující proti režimu, pokusili zasáhnout rovněž budovy považované za sídlo diktátora Muammara Kaddáfího.

Podle BBC se budovy v centru města včetně hotelu, kde přebývají zahraniční korespondenti, po každém výbuchu otřásaly v základech.

Z míst, kde jsou budovy vládních jednotek, se ozývala protiletadlová střelba.

Informace o výsledcích zásahu jsou prozatím jen kusé. Mluvčí diktátora Kaddáfího oficiálně prohlásil, že při útoku "zahynuli tři lidé a 150 jich utrpělo zranění." Útoky podle státní verze údajně mířily na sídlo Lidových gard, to však mělo být během ostřelování skoro prázdné.

Noční akce následovala po oznámení francouzského ministra obrany Gerarda Longueta, že jeho země posílá do libyjské mise bojové vrtulníky.

Podle listu Le Figaro by mělo jít o celkem 12 helikoptér typů Tigre a Gazelle.

Vrtulníky by měly NATO umožnit efektivnější boj s pozemními jednotkami, jejich ostřelování je totiž přesnější než zásahy stíhaček.

Dopisovatelka BBC zároveň uvedla, že z válečné lodi HMS Ocean vysílají do bojů proti Kaddáfímu své vrtulníky Apache rovněž Britové.

Použití bojových helikoptér měl schválit osobně premiér David Cameron, britská vláda však informace zatím oficiálně nepotvrdila.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy