Největší nálet NATO, Tripolis zasypaly desítky raket

Zahraničí Zahraničí
24. 5. 2011 9:11
Cílem některých útoků byla lokalita, kde by měl přebývat Muammar Kaddáfí

Tripolis - Letouny a vrtulníky sil NATO podnikly v noci na úterý dosud nejsilnější útok na Tripolis od začátku mezinárodní libyjské operace.

V úterý nad ránem hlásili reportérové z místa mezi dvanácti a dvaceti výbuchy. Podle některých zdrojů se spojenci, kteří útočí na Libyi po záštitou rezoluce OSN ochraňující civilisty bojující proti režimu, pokusili zasáhnout rovněž budovy považované za sídlo diktátora Muammara Kaddáfího.

Podle BBC se budovy v centru města včetně hotelu, kde přebývají zahraniční korespondenti, po každém výbuchu otřásaly v základech.

Z míst, kde jsou budovy vládních jednotek, se ozývala protiletadlová střelba.

Informace o výsledcích zásahu jsou prozatím jen kusé. Mluvčí diktátora Kaddáfího oficiálně prohlásil, že při útoku "zahynuli tři lidé a 150 jich utrpělo zranění." Útoky podle státní verze údajně mířily na sídlo Lidových gard, to však mělo být během ostřelování skoro prázdné.

Noční akce následovala po oznámení francouzského ministra obrany Gerarda Longueta, že jeho země posílá do libyjské mise bojové vrtulníky.

Podle listu Le Figaro by mělo jít o celkem 12 helikoptér typů Tigre a Gazelle.

Vrtulníky by měly NATO umožnit efektivnější boj s pozemními jednotkami, jejich ostřelování je totiž přesnější než zásahy stíhaček.

Dopisovatelka BBC zároveň uvedla, že z válečné lodi HMS Ocean vysílají do bojů proti Kaddáfímu své vrtulníky Apache rovněž Britové.

Použití bojových helikoptér měl schválit osobně premiér David Cameron, britská vláda však informace zatím oficiálně nepotvrdila.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy