Velký kritik boje proti změnám klimatu pozměnil názor

Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2009 12:10
Dán Bjorn Lomborg je pro rychlou dohodu o celosvětových opatřeních proti oteplování
Bjorn Lomborg.
Bjorn Lomborg. | Foto: Martin Novák, wikipedia

Londýn - Dánský vědec Bjorn Lomborg je ikonou pro ty, kteří pochybují o lidském podílu na globálním oteplování a domnívají se, že různá omezení průmyslové činnosti a snižování emisí k něčemu bude.

Čtyřiačtyřicetiletý Dán, jehož bestseller vyšel v češtině pod názvem Zchlaďte hlavy, donedávna tvrdil, že lidstvo by se mělo věnovat jiným palčivým problémům, které může ovlivnit. Například zastavení epidemie AIDS.

Před blížící se celosvětovou prosincovou konferencí o klimatu v Kodani ale v rozhovoru pro deník Financial Times vědec vyslovil názory, které se jeho dosavadním stoupencům asi příliš dobře číst nebudou.

Uvedl, že oteplování je vážný problém a dohoda vlád celého světa je nutná. „Je to skutečně velmi naléhavé. Potřebujeme globální dohodu o klimatu," řekl v rozhovoru.

Foto: Reuters

Lomborg také uvedl, že pochybnosti o samostatné existenci klimatických změn už nejsou namístě. „Řada otázek v tomto smyslu už byla vědecky jednoznačně zodpovězena," řekl Dán.

Nadále ovšem trvá na tom, že způsob, jakým chce většina vlády oteplování řešit - snižování emisí - je špatný.

„Je to příliš nákladné. Místo toho je třeba uvádět v život nové technologie, vysazovat nové lesy a vymýšlet způsob, jak se lépe adaptovat na změny," prohlásil.

Lomborgovy názory mají už několik let vášnivé obhájce i kritiky.

Obhájci ho oceňují jako odvážného muže, který jde proti proudu. Kritici mu předhazují, že není skutečným odborníkem (vystudoval politologii, ne klimatologii) a že překrucuje fakta.

Z Lomborga hodně čerpal český prezident Václav Klaus při psaní knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

Velká konference státníků, ekonomů  a vědců z celého světa o dalším postupu v boji proti klimatickým změnám začne 7.prosince v Kodani. Cílem je dospět k nové globální úmluvě, která by nahradila dřívější Kjótský protokol o snižování skleníkových plynů.

Stále však přetrvávají odlišná stanoviska bohatých a chudších zemí. Razantní snížení emisí odmítá například Indie.

 

 

Právě se děje

Další zprávy