Velká premiéra: Solární letadlo má obletět svět

Lucie Kalivodová
26. 6. 2009 18:48
Ve Švýcarsku byl představen prototyp unikátního stroje, který je poháněn pouze solární energií

Curych - Po čtyřech letech vývoje a designových úprav v pátek švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard představil s velkou slávou na letišti Dübendorf nedaleko Curychu prototyp solárního letadla, se kterým chce obletět svět.

Jde vůbec o první letadlo, které má obletět svět jen za pomoci solární energie. Letadlo HB-SIA vypadá sice jako klasický větroň, rozměry se ale podobá spíše modernímu letounu - rozpětí křídel má 61 metrů a váží stejně jako malé rodinné auto - 1500 kilogramů.

Stroj čekají ještě noční zatěžkávací zkoušky, než bude moci vyrazit na svůj historický let. Dobrodruh Piccard se už do historie letectví zapsal tím, že se mu v roce 1999 podařilo obletět zeměkouli v balónu - a to nonstop.

Nynějším Piccardovým cílem je ale podle agenturních zpráv ukázat potenciál obnovitelných zdrojů energie. Jeho snem je v roce 2012 přeletět v solárním letadle Atlantik.

"Miluji, když si můžete nejprve stanovit cíl a pak hledat cestu k jeho naplnění. Teprve to má smysl, to je ta pravá výzva," řekl zpravodajskému serveru BBC News Piccard.

"Největším úkolem realizačního týmu je nashromáždit přes den tolik energie, aby stroj mohl bez problémů proletět nocí," řekl mluvčí Asociace pro dopravu a životní prostředí (ETA) novinářům. Let bude ale pro pilota riskantní, protože zkoušky doposud probíhaly jen v bezpilotních letadlech.

Nejprve bylo letadlo testováno na krátké lety na několik metrů, časem přejde Piccard na testy probíhající ve dne i v noci. Piccardův tým mezinárodního projektu Solar Impulse investoval do vývoje i samotného projektu nemalé úsilí. Nyní však tvrdí, že přicházejí s průlomovými závěry.

Foto: Solar Impulse/EPFL Claudio Leonardi

Po stroji HB-SIA bude ve vývojové linii následovat letadlo HB-SIB. Tento stroj by měl být větší, s proskleným kokpitem a lepší elektronickým systémem. S tím by se také Piccard rád vydal ze Spojených arabských emirátů do Číny, na Havaj, jihem USA a Evropy zpátky do Emirátů.

"Teoreticky můžeme letět nonstop, to letoun zvládne. Horší je to ale s pilotem. Pokud poletíme rychlostí 46 km/h, bude nám to trvat 20 až 25 dní. To je ale pro jednoho člověka, který má letadlo řídit, příliš mnoho. Myslím si, že lze vydržet jen pět dní," řekl Piccard.

Mezinárodní projekt Solar Impulse byl zahájen už v roce 2003. Iniciátorem a manažerem projektu je právě Bertrand Piccard.

Syn slavného Jacquese Piccarda, který se v roce 1961 v batyskafu Trieste ponořil na dno Mariánského příkopu, což je nejhlubší místo na Zemi. A vnuk neméně slavného dědečka Auguste Piccarda, vynálezce tlakové kabiny a také prvního člověka, kterému se v balonu podařilo dosáhnout stratosféry.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy