Slunce má na Sahaře vyrábět elektřinu pro Evropu

Věda a Příroda
16. 6. 2009 13:00
Připravuje se projekt solárních elektráren za 400 miliard eur

Mnichov/Praha - Dvacet velkých koncernů chce zásobovat německé domácnosti elektřinou ze Sahary. V červenci by mělo vzniknout konsorcium, které bude financovat projekt nazvaný Desertec za 400 miliard eur (více než 10 biliónů korun). Vést by jej měla významná světová zajišťovna Münchener Rück (známá více pod anglickým názvem Munich Re).

První proud ze severoafrické pouště přijde do Německa podle představ budoucích investorů za deset let. Informoval o tom v úterý německý deník Süddeutsche Zeitung.

Za šest hodin energie na celý rok

"Na světové pouště dopadne ze Slunce za šest hodin tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za jediný rok," poznamenal k tomu Gerhard Knies, fyzik, který se desetiletí angažuje v zápase na ochranu klimatu. Před časem se stal členem dozorčí rady nadace Desertec, jež má k přípravám saharského projektu blízko nejenom názvem.

"Dokážeme tak najednou vyřešit několik problémů: Ochranu životního prostředí, nedostatek vody a migraci obyvatel ze severní Afriky," doplnil ho šéf německé Společnosti Římského klubu Max Schön.

Technologie existují

O možnosti "připojit Evropu" na africké zdroje se mluví už po staletí, dosud nikdy nebyl start projektu tak blízko.

Pro uskutečnění Deserteku jsou dnes k dispozici všechny potřebné technologie - cenově dostupná solární zrcadla soustřeďující záření na trubice, v nichž se ohřeje médium potřebné na výrobu páry pohánějící turbíny, efektivní usměrňovače proudu, výkonné kabely pro jeho přenos pod Středozemním mořem i neméně efektivní zpětné převaděče na střídavý proud.

Využití sluneční energie stoupá i v Česku - na snímku dům se slunečnímu panely.
Využití sluneční energie stoupá i v Česku - na snímku dům se slunečnímu panely. | Foto: MŽP

Zdá se, že mezi investory vládne i přes současnou krizi ochota vložit do projektu slunečních elektráren o výkonu stonásobně převyšujících kapacitu temelínských bloků, nesmírné částky. Skeptici sice tvrdí, že saharský proud bude v porovnání s produkcí klasických zdrojů nekonkurenceschopný, avšak zájem soukromých investorů a vlád je značný.

"Jen Francouzi se asi nepřipojí, neboť sázejí na jadernou energetiku," cituje Süddeutsche Zeitung člena představenstva Münchener Rück Torstena Jeworrka.

Slunce svítí i v Česku

Solární boom už dorazil i do Česka, doplňuje ve své tiskové zprávě agentura J.L.M., která informace o solárním projektu na Sahaře zprostředkovala.

Firmy v českých končinách využívají technologii přímé přeměny slunečního světla na elektřinu (fotovoltaika): "V lednu 2008 bylo v Česku pouze 238 solárních elektráren o celkovém výkonu tři megawatty, o rok později to bylo 1214 elektráren a 54 megawattů. Letos v květnu už to bylo 1693 slunečních parků o výkonu 69 megawattů. Drtivá většina jich je na jižní Moravě a v jižních Čechách," informoval deník E15.

Fotovoltaická elektrárna vyrábí v tuzemských podmínkách proud kolem 1500 hodin ročně. Investice dosahují podle neoficiálních zdrojů 100 miliónů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu a zaplatí se za deset roků - ovšem jen díky výkupní ceně stanovené letos na 12,79 Kč/kWh a garantované na dvacet let.

 

Právě se děje

Další zprávy