Bern - Horka a sucha si v Evropě "užíváme" zhruba třikrát déle než naši předkové na konci 19. století. Patrný je trend k déletrvajícím vlnám veder, a to zejména od padesátých let minulého století.
K tomuto závěru došla skupina meteorologů z univerzity v Bernu, která porovnávala záznamy o teplotách na čtyřiapadesáti různých místech Evropy. Od Švédska a Finska na severu až po balkánské státy a Španělsko na jihu.
Švýcaři srovnávali data od roku 1880 - kdy už lze měření označit za přesné a věrohodné - až do současnosti.
- V ČR je půda nejsušší za posledních pět let. Čtete ZDE
- Vedra terorizují Rumuny a Maďary. Stovky mrtvých Čtěte ZDE
Tvrdí, že v Evropě počet extrémně teplých dnů stoupl ve srovnání s dobou před více než sto lety dvojnásobně a nárazové vlny veder jsou třikrát delší.
Počasí se bude rychleji měnit
"Nasbírané informace nás vedou k závěru, že postupné oteplování v Evropě je realitou a kontinent čekají v budoucnosti ještě horší a delší sucha a horka. Počasí bude také častěji kolísat z jednoho extrému do druhého, teploty budou rychle klesat a zase stoupat," uvedl šéf výzkumného týmu Paul Della-Marta.
Podle švýcarských vědců v 19. století extrémně teplé počasí trvalo vždy maximálně půldruhého dne. Dnes tři až pět dní a někde třeba i třináct dní.
Návrat do roku 2003
Navíc tvrdí, že v minulosti ukazovaly ještě nedokonalé přístroje vyšší teplotu, než ve skutečnosti byla. Takže dřívější srovnávácí analýzy podle nich rozdíly mezi současností a minulostí ve výši teplot podceňovaly.
V odborném časopise Journal of Geophysical Research dávají za pravdu stoupencům teorie o globálním oteplování a tvrdí, že do roku 2100 čekají Evropu další masivní nápory vedra a sucha jako například v roce 2003.
Tehdy Evropa zažila nejteplejší léto a sucho v moderní historii, počet obětí počasí se na kontinentě odhadoval na 35 tisíc, z toho téměř polovina ve Francii.
"Letní teploty v Evropě jsou citlivé na globální oteplování. Oproti devatenáctému století je tady dnes počasí mnohem extrémnější," soudí Della-Marta.
Už vloni publikoval jiný tým švýcarských klimatologů - tentoktát z Curychu - studii, podle níž bude ke konci tohoto století zhruba každé druhé či třetí léto tak mimořádně teplé a suché jako to v roce 2003.