Tokio - Japonci našli způsob, jak přečíst a zaznamenat lidské sny.
Posloužila jim k tomu magnetická rezonance (MRI).
Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu sledovali tři dobrovolníky a pomocí MRI u nich určili, která část mozku byla aktivní v prvních okamžicích jeho spánku.
Poté spícího vzbudili a zeptali se ho, jaké obrazy ve snu viděl. Tento proces vědci opakovali u každého pozorovaného dvěstěkrát. Odpovědi pak srovnali s mapami mozku vytvořenými magnetickou rezonancí.
Z výsledků odborníci sestavili tabulku mozkových aktivit a odpovídajících objektů různých kategorií (knihy, osoby, jídlo, nábytek nebo vozidla) spatřených ve snech. Experti sdělili, že se jim následně podařilo uhodnout sny vybraných dobrovolníků s šedesátiprocentní přesností.
Své závěry Japonci zveřejnili v odborném magazínu Science.
"Již dlouho se lidstvo zajímá o sny, ale doposud znal jejich obsah jen ten, komu se zdály," řekl vedoucí výzkumného týmu Jukijasu Kamitani. "Nám se teď povedlo odvodit obsah snů z mozkové aktivity ve spánku tak, že se tyto výsledky shodovaly s výpovědí sledovaných osob," dodal.
Mark Stokes, který se zabývá kognitivní neurovědou na Oxfordské univerzitě, označil japonský výzkum za "vzrušující" projekt, jenž lidstvo přibližuje ke strojům na čtení snů.
"Takový vynález je ještě hodně vzdálený, ale v podstatě není důvod, proč by nemohl fungovat. Problémem je, jak vytvořit systematické mapování činnosti mozku a snů. I kdyby se to však podařilo, nefungoval by ten systém pro každého jedince," citoval Stokese zpravodajský server BBC News.