Vědec se bojí umělého ochlazování Země

čtk, zah
1. 10. 2006 11:08
Paříž - Budou lidé schopni uměle ochlazovat planetu, pokud se bude globální oteplování neúnosně zhoršovat? Přední francouzský klimatolog Edouard Bard se domnívá, že ano. Ale nemá z toho radost.

Uznávaný vědec se tématem zabývá na stránkách francouzského listu Le Monde.

"Hnojením" proti slunečnímu záření

Bard připomíná hypotézy, se kterými vědci už nějaký čas pracují a z nichž jsou uskutečnitelné povzbuzení fotosyntézy v oceánech jejich "pohnojením" částicemi železa nebo rozptýlení síry ve stratosféře s cílem vytvořit tam aerosoly, které budou odrážet část slunečního záření.

Možné účinky této druhé metody bylo možné zkoumat po velkých výbuších sopek El Chichón a zvláště pak filipínské Pinatubo v letech 1982 a 1991. Sopky vyvrhly do ovzduší kysličník siřičitý a následně vytvořené aerosoly snížily na dva roky teploty na Zemi o půl stupně.

Složité domino 

V severní Evropě se ale paradoxně teploty zvýšily. V Rudém moři se zase rozmohly řasy, které zadusily korály.

"Jde o velmi složité domino a odhadnout jeho vedlejší účinky si vyžádá ještě velkou práci vědců různých oborů," říká Bard.

Podobně je podle něj těžké předvídat důsledky rozptýlení částic železa v oceánech s cílem povzbudit tamní vegetaci, která by ve zvýšené míře odčerpávala uhlík a tak snižovala koncentraci plynů odpovědných za skleníkový efekt.

Není totiž jasné, zda by uhlík v odumřelé organické hmotě klesl natrvalo na dno oceánů, nebo zda by se nevrátil do atmosféry. Druhé riziko je, že by se mohl vytvářet v oceánech a následně unikat do ovzduší oxid dusíku, který působí skleníkový efekt ještě silněji než oxid uhlíku.

Země se otepluje: změny teploty v roce 2005 oproti dlouhodobému průměru.
Země se otepluje: změny teploty v roce 2005 oproti dlouhodobému průměru. | Foto: Reuters

Bard uvádí, že téma umělého ovlivňování klimatu bylo dlouho tabu. Vědci se totiž obávali, že když s těmito nápady vyjdou na veřejnost, navodí to falešnou myšlenku, že je možné vypouštět do ovzduší uhlík dál a bez omezení.

Někteří klimatologové se ale domnívají, že už nadešel čas začít na těchto možnostech pracovat s cílem vyhodnotit rizika.

"Tyto metody ale musejí být jen úplně poslední možnost a nelze je považovat za zázračné řešení," upozorňuje francouzský vědec.

 

Právě se děje

Další zprávy