Planetu čeká malér, když se USA nezmění, alarmují vědci

Josef Tuček
21. 2. 2009 21:02
Od prezidenta Obamy čekají hodně prospěšných změn
Foto: Aktuálně.cz

Chicago (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - "Prezident Barack Obama teď má čtyři roky svého volebního období na to, aby Spojené státy udělaly podstatný pokrok v postupu proti klimatickým změnám. Jinak bude planeta v pořádném maléru," varoval James McCarthy, předseda Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) na výročním zasedání své organizace v Chicagu.

AAAS je největší vědeckou společností na světě. Sdružuje 262 vědeckých organizací a deset milionů individuálních členů.

"Oteplování naší planety je zcela nepochybné a lidské aktivity jsou jeho prvořadou příčinou," shrnul stanovisko své organizace McCarthy, který je současně profesorem Harvardovy univerzity.

Starý prezident je konečně pryč...

Na výročním zasedání AAAS bylo jednoznačně poznat, jak se změnil postoj amerických vědců k osobě prezidenta. George W. Bushe v minulých letech kritizovali za to, že se odmítá podílet na snahách o přibrzdění změn klimatu.

James McCarthy, profesor Harvardovy univerzity a předseda Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS): Zvyšujeme oteplování naší planety.
James McCarthy, profesor Harvardovy univerzity a předseda Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS): Zvyšujeme oteplování naší planety. | Foto: AAAS

Stejně tak minulému prezidentovi vyčítali, že jeho úředníci cenzurují nepohodlné poznatky vědců pracujících ve vládních ústavech, i třeba za to, že Bush odmítal podporovat slibný výzkum, který by umožnil využívat kmenové buňky z lidských embryí pro léčení nemocných lidí.

Na loňském zasedání dokonce nositel Nobelovy ceny za medicínu a předseda AAAS David Baltimore (předsedové asociace se po roce střídají) označil vztah prezidenta Bushe k medicínskému výzkumu za zločinný.

Předpoklad růstu průměrných ročních teplot pro období 2071-2100 ve srovnání s dobou před sto lety.
Předpoklad růstu průměrných ročních teplot pro období 2071-2100 ve srovnání s dobou před sto lety. | Foto: Max Planck Institut für Meteorologie

"Posledních osm let (tedy vláda prezidenta Bushe mladšího - pozn. red.) bylo dobou temna," shrnul nyní za většinu přítomných například Sean Carrol z Wisconsinské univerzity. Naopak Baracka Obamu oceňoval: "Nikdy dřív jsme neviděli prezidenta, který by takto chápal roli vědy v naší kultuře."

... věříme v prezidenta nového

Situace se letos skutečně obrátila. Vědci dávali najevo, že k Baracku Obamovi se upínají jejich naděje. Ocenili například, že si vybral za ministra energetiky Stevena Chu, nositele Nobelovy ceny a odborníka na obnovitelné zdroje energií.

Obnovitelné zdroje totiž vidí vědci jako významnou možnost, jak nahradit fosilní paliva, zejména ropu a uhlí, jejichž spalování vytváří emise skleníkového plynu oxidu uhličitého. Ten pod sebou v atmosféře zadržuje teplo, a rozehřívá tak planetu.

Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání.
Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání. | Foto: Josef Tuček
Další články z konference v Chicagu:
Plejáda dění v současné vědě

Emise rostou

Jinak ovšem zprávy, které na zasedání amerických vědců zazněly, nebyly nijak povzbudivé.

José Manuel Silva Rodríguez z Evropské komie: Evropa chce spolupracovat s USA na zbrzdění změny klimatu.
José Manuel Silva Rodríguez z Evropské komie: Evropa chce spolupracovat s USA na zbrzdění změny klimatu. | Foto: Josef Tuček

Navzdory snahám zejména evropských zemí udržet emise oxidu uhličitého na uzdě se tento cíl celkově nedaří a v dnešní době ani nemůže dařit. Roste totiž spotřeba fosilních paliv v rozvojovém světě, který není žádnými závazky vázán. Nově se rodící průmyslové mocnosti, jako Čína, Indie, Brazílie, Mexiko či Indonésie, rozvíjejí průmysl - a potřebují paliva.

"Celosvětové emise oxidu uhličitého stoupají od roku 2000 asi o 3,5 procenta ročně, tedy víc než v devadesátých letech, kdy v průměru stoupaly o 0,9 procenta ročně," shrnul Christopher Field z Carnegieho ústavu pro přírodní vědy ve Washingtonu. A varoval, že svět se obrací k nejlevnějšímu zdroji energie, jímž je uhlí. Jeho spalováním ovšem uhlíkové emise zase porostou.

Uhlí je nemorální jako Joe Camel

Před dalším rozšiřováním pálení ropy a uhlí varoval i Al Gore, bývalý viceprezident USA a nositel mírové Nobelovy ceny. Ve třičtvrtěhodinovém vystoupení na zasedání AAAS mimo jiné přirovnal nynější reklamy na "čisté" uhelné technologie v amerických médiích k reklamní postavičce Joea Camela.

Joe Camel byl sympaticky vyhlížející komiksový hrdina s věčnou cigaretou v puse, který před lety zaplavil americké reklamní plochy. Líbil se především dětem. Dnes se považuje vytvoření této postavy za jeden z velkých morálních zločinů tabákového a reklamního průmyslu.

Evropské propočty: náprava bude drahá

"Evropa má zájem spolupracovat s USA na výzkumu, jak zmírnit dopady klimatických změn," ujišťoval na setkání amerických vědců José Manuel Silva Rodríguez, generální ředitel sekce výzkumu v Evropské komisi.

Evropská komise současně zveřejnila zprávu svého Společného výzkumného střediska (JRC), podle nějž náklady na udržení emisí oxidu uhličitého na uzdě dosáhnout do roku 2020 ve vyspělých zemích 0,4 až 1,2 procenta hrubého domácího produktu ročně.

Žumpu naplnili bohatí

Takhle jednoduše se dá ovládat klima jen v pokojové klimatizaci. V opravdovém světě je to přece jen složitější.
Takhle jednoduše se dá ovládat klima jen v pokojové klimatizaci. V opravdovém světě je to přece jen složitější. | Foto: Josef Tuček

Někteří vědci však připomněli, že je obtížné chtít takové investice od rozvojových zemí.

"Používali jsme atmosféru jako neplacenou žumpu pro zplodiny z našich komínů a výfuků," řekl Stephen Schneider ze Stanfordovy univerzity. Podle něj tři čtvrtiny nahromaděných skleníkových plynů v atmosféře pochází od pětiny zemského obyvatelstva žijící v bohatých zemích, které využívaly fosilní paliva ve velkém od průmyslové revoluce.

"Nemůžeme teď lidem v chudém světě říct - to je nám fakt líto, ale atmosférická žumpa je naší vinou plná, vy už sem nic vypustit nesmíte, vy už své uhlí, ropu a plyn, které máte po ruce, pálit nemůžete," argumentoval Schneider.

Podle něj musí bohaté země, a zejména USA, zvýšit výzkum a využívání zelených zdrojů energie, jako je sluneční a větrná. A své výsledky pak předávat rozvojovým zemím, aby je mohly také využít. Je to morální povinnost vyspělých zemí, ale současně i jediná možnost, jak zmírnit jejich vlastní problémy rodící se ze změny klimatu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy