Jsme národ ekologických skeptiků, Zemi neumíme pomoci

Pavel Baroch
7. 3. 2009 10:00
Ukázal to mezinárodní výzkum zadaný společností Tetra Pak
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jen desetina Čechů věří tomu, že svým chováním může pomoci zachránit Zemi před globálním oteplováním. Český národ tak patří mezi největší ekologické skeptiky na světě.

Vyplývá to z právě zveřejněných výsledků obsáhlého mezinárodního výzkumu, který mezi 31,5 tisíci lidmi ve 25 zemích světa provedla vloni pro společnost Tetra Pak agentura GfK.

Výzkum ukázal, že celosvětově věří v osobní vliv na snižování dopadů klimatických změn 29 procent lidí, v evropských zemích dokonce 38 procent. V České republice to je ovšem jen 11 procent obyvatel.

Ještě většími skeptiky jsou Rusové

Ještě většími skeptiky jsou s pěti procenty Rusové. Naopak většími ekologickými optimisty jsou napříkladi Čína s 13 procenty nebo Egypt se 17 procenty lidí, kteří věří, že svým chováním mohou Zemi pomoci.

"Překvapivě vysoké procento eko-optimistů je například v Japonsku (53 procent) nebo v Austrálii (44 procent), které bývají zasaženy silnými klimatickými jevy," uvedla Hana Zmítková, mluvčí české pobočky společnosti Tetra Pak, která je členem programu Světového fondu ochrany přírody usilujícího o snížení skleníkových plynů.

Foto: Ludvík Hradilek

Člověk za oteplování nemůže

Česko přitom patří v přepočtu na počet obyvatel mezi země s největšími skleníkovými emisemi. Na každého Čecha připadá v průměru dvanáct tun emisí každý rok, přičemž průměr EU je zhruba devět tun.

Ale například Indie vypustí jen asi jednu tunu oxidu uhličítého na obyvatele, Nigérie pouze sedm set kilogramů a Keňa dokonce jen tři sta kilogramů emisí.

Podle mluvčí Tetra Pak Zmítkové se v nízkém procentu Čechů ochotných bojovat proti globálnímu oteplování odráží i jejich přesvědčení, že podíl člověka na klimatických změnách není zásadní.

"Češi jsou ve světě známí svým skepticismem vůči globálnímu oteplování nebo vůči vlivu člověka na klimatické změny," tvrdí Zmítková. Nejviditelnějším odpůrcem boje proti klimatickým změnám je přitom Čech v nejvyšší státní funkci - prezident Václav Klaus.

Foto: Aktuálně.cz

Pomoci můžeme jen malinko

Negativní postoj většiny Čechů ke globálnímu oteplování neznamená podle výzkumu agentury GfK pro společnost Tetra Pak, že by lidé totálně rezignovali.

Více než 60 procent je přesvědčena o tom, že mohou k boji proti klimatickým změnám osobně přispět "jen trochu". V rozvinutějších zemích je tento podíl 37 procent.

O to více je u nich ovšem těch, kteří si myslí, že mohou Zemi pomoci "poměrně dost" - 33 procent ve světě oproti 26 procentům v Česku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy